Denis Fueco

11.9.2013 od Veronika Šimáčková

Denis Fueco

Denise jsem k rozhovoru oslovila, aniž bych jej osobně znala. Ale od doby, kdy kamarádce fotografoval prvorozeného syna, jsem pravidelně sledovala jeho práci a rozplývala se nad jeho fotografiemi. A tak mě samozřejmě zajímalo, jak práce s těmi nejmenšími vůbec vypadá. V neposlední řadě jsem chtěla vědět, jak moc je složité, dělat kariéru jinde než v rodné zemi. 

Denisi, Vaše příjmení není české, a pokud je mi známo, jste původem Francouz. Tudíž se Vás musím zeptat, proč jste se rozhodl zakotvit přímo u nás v České republice a jak jste se vůbec vyrovnával s jazykovou bariérou? A jak moc těžké je pro cizince se prosadit v cizí zemi?

Důvody, proč jsem se usadil v Čechách, jsou čistě osobní, resp. rodinné. Postupem času, za pomoci přátel a rodiny, jsem se zde snažil navázat kontakty, abych mohl začít s focením právě dětí a zvlášť novorozeňátek, což mi připadalo v Čechách nedostatkové zboží v době, kdy jsem tady začínal. Dostal jsem příležitost fotit v porodnicích, a to pro mne byla obrovská zkušenost, na které jsem mohl stavět a dál se ve svém oboru rozíjet. V profesi, ve které je potřeba alespoň trošku talentu a fantazie, podle mého názoru, jde hlavně o to, aby výsledek lidi oslovil. K tomu nejsou potřeba slova, ale musíte tomu dát srdce. Jazyková bariéra je tu ale do dnes.

2

Copyright (c) Denis Fueco

Fotografování dětí bývá parketou spíše žen. Co vedlo Vás k tomu, že jste se rozhodl pro dětskou fotografii? Většina mužů se dětem přeci jen spíš vyhýbá…

Postupem času a zkušeností během své kariéry mne okolnosti svedly právě k focení rodin s dětmi a od toho se odvíjel i postupný přechod na focení těch nejmenší. V tu chvíli jsem neuvažoval nad tím, že bych se tomuto oboru měl vyhnout, protože jsem muž. Dnes miminka chovám s naprostou jistotou a jsou u mne v bezpečí.

Vaše fotografie vyhledávají především rodiny s dětmi a obzvlášť s těmi nejmenšími. Manipulujete i s těmi nejmenšími dětmi nebo raději dáváte instrukce rodičům, jak mají své děťátko položit?

V okamžiku, kdy vejde rodina s miminkem ke mně do ateliéru, připadá veškerá odpovědnost na mě. Rodiče si dají kávu, zatímco já miminko přebalím a chovám do doby, kdy začneme fotit. Po celou dobu focení miminko pokládám sám, jak potřebuji a to i do náruče rodičů při společných fotkách.

3

Copyright (c) Denis Fueco

Jediná Vaše fotografie není stejná, každý obleček je jiný? Kde je sháníte? Spolupracujete s nějakou módní značkou nebo si dokonce nosí rodiče vlastní?

Tohle „výrobní“ tajemství bych rád nechal tajemstvím, ale pravdou je, že se snažím nabízet svým klientům vždy něco nového nebo alespoň to, co nenajdou jinde. Všechny doplňky a rekvizity nabízím ve svém atelieru, aby si mohli rodiny zvolit, které barvy a nápady budou chtít použít.

A co ty starší děti, jak zbavujete děti trémy a stává se Vám často, že musíte focení zrušit, když děti nechtějí spolupracovat?

Větší děti už mají svojí hlavu, a když se zařeknou, tak je těžké je přesvědčit, že Vám mohou důvěřovat a že focení může být i legrace. Je třeba postupovat citlivě a opatrně a hlavně dát dětem dostatek času, aby na to přišly samy. Naštěstí se nestává, aby se focení nekonalo a pokud ano, domlouváme se na novém termínu focení.

1

Copyright (c) Denis Fueco

Když se podívám na módní fotografie, neubráním se pomyšlení na retuše a různé postprodukční úpravy. Jak jste na tom s úpravami Vy? Jak moc se musí dětská fotografie upravovat?

V případě, že máte kvalitní světla a techniku velké retuše nejsou třeba. Miminkům občas musím vyretušovat potničky apod., ale to jsou standardní úpravy. Rád ale používám speciální světla na oživení barev, kdy fotka dostane úplně jiný nádech.

Denisi, v Chomutově máte vlastní fotoateliér, ale přes léto fotíte hojně v exteriérech. Kde se Vám fotí lépe? Je to v ateliéru, kde máte své zázemí anebo máte raději volnou tvorbu někde v přírodě.

Oboje má svoje pro a proti. Za hezkého počasí se snažím fotit co nejvíce v exteriérech, abych jednak obměnil svoji práci a klienti nebyli znudění stále stejnými fotkami. Obzvlášť pro větší děti je focení venku příjemnější a mají více prostoru. Naopak v atelieru je focení pohodlnější především pro focení novorozeňátek, kde mám vše po ruce a hlavně veškeré věci k dispozici.

5

Copyright (c) Denis Fueco

A jak si lokace k focení vybíráte? Máte už svá oblíbená místa, kam se pravidelně vracíte, nebo se snažíte vyhledávat stále nová? A vyhledáváte si je sám, necháváte si poradit okolím anebo na to máte asistenta?

Mám svá oblíbená místa, kam se vracím, kde vím z jakého úhlu fotit, abych měl to nejlepší světlo, ale neustále hledám nová místa. Jak už jsem několikrát zmínil, chci nabízet neustále něco nového, aby si každý mohl vybrat, co se mu líbí.

Podle toho, co jsem o Vás slyšela, není zrovna jednoduché si s Vámi dojednat termín. Diář prý máte plný na několik týdnů dopředu. Máte představu, kolik dětí za rok vyfotíte?

Přesný počet samozřejmě nevím, jelikož miminka se rodí neustále a tato focení si dopředu neplánuji. Což se liší u rezervací větších dětí, kdy potřebuji vědět dopředu termíny focení a mohl si podle toho korigovat rezervace pro focení miminek, která fotím maximálně do třech týdnů od narození.

4

Copyright (c) Denis Fueco

Teď už zbývá poslední otázka, která je pro všechny fotografy stejná. Kdybyste měl dát našim čtenářům-fotografům, kteří by se chtěli fotografováním živit, jakoukoliv fotografickou radu, jaká by byla?

Dělat tuto práci s láskou, upřímně a hlavně mít dostatek trpělivosti a dobré nálady. Bez toho spolupráce s dětmi není možná :)

Denisi, moc Vám děkuji a přeji hodně spokojených rodičů!

______________________________________________________________________

Denisovi je 28 let a fotografováním se zabývá již 10 let. Z toho 6 let profesionálně fotografuje miminka a děti. Je ženatý s krásnou českou ženou, jak o ní sám mluví, ale zatím bezdětný. I když by si oba jednou moc přáli chlapečka. Pokud se chcete s Denisem spojit, najdete jej na facebooku nebo můžete navštívit jeho internetové stránky.

 

Přidat reakci