Výstava fotografií Petra Jana Juračky „Vzpomínky na svět“

12.2.2017 od AFOP

Výstava fotografií Petra Jana Juračky „Vzpomínky na svět“

Nikon Photo Gallery uvádí od 16. února 2017 pro veřejnost výstavu českého vědce, fotografa, cestovatele a čerstvého ambasadora značky Nikon Petra Jana Juračky Vzpomínky na svět.

Petr Jan Juračka není typem fotografa, o kterém by se dalo říci, že fotí “něco”. Není to ani krajinář, ani fotograf zvířat, či horolezec, byť se všem těmto disciplínám velmi často a rád věnuje. Pokud se ale „něco“ jeho celoživotní tvorbou táhne jako rudá nit, je to jeho zájem o přírodu. V současné době působí jako vědec na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se stal doktorem hydrobiologie a kde se plně věnuje fotografii vědy, vědců a zejména dokumentaci mikrosvěta, který je běžnému pohledu beznadějně skryt. Při své práci tak používá speciálních světelných a elektronových mikroskopů, aby mohl mnoha tisíckrát zvětšovat mikroskopické struktury nových, doposud nepopsaných druhů korýšů z celého světa, semínka orchidejí či sotva několik mikrometrů veliké fosilie z druhohor. Jen co dokončí svou práci ve sklepích akademické půdy, nasazuje mačky a vyráží do hor či skal načerpat zpět nezměrnou touhu po dobrodružství a přírodě. „Fotografie pro mě není jen strohým dokumentem reality, ani objektivní výpovědí. Je to cesta, intimní zpověď a způsob života. Bez fotografie, potažmo časosběru a filmu, bych jen těžko mohl dosahovat takového naplnění, jako s hledáčkem u oka,” vysvětluje Petr, jak důležitou roli v jeho životě hraje fotografie.

Petr má za sebou více jak padesát výstavních projektů, je držitelem několika mezinárodních fotografických cen, jeho fotografie se objevují na titulkách knih, tuzemských i mezinárodních časopisů. Jakýkoliv výběr jeho fotografií, který by se snažil postihnout široké spektrum jeho prací, by působil nesourodě, výstava se tedy zaměřuje pouze na jednu z disciplín, které se nesou Petrovou cestou napříč světem, krajiny. Mnohé z vystavených snímků byly pořízeny v situacích, kde nebylo možno použít stativ, na některé bylo jen pár vteřin času. Ať už se jedná o pomíjivé okamžiky v rámci obtížného výstupu na druhou nejvyšší horu světa K2, momentky fotografované z jedoucího auta africkou savanou, večerní nálady grónského treku, anebo společný výlet s dětmi v okolí rodných Pardubic. Přesto, ale možná právě proto, při pohledu na tento výstavní celek dolehne na návštěvníka chuť vydat se ven, a fotit.

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 20. března 2017.

Přidat reakci