Není rozdílu, začátečník má často to, co největší profík a ten se zase často musí spokojit s podmínkami začátečníka. Něco ale společné mají. Co mají společného, co tedy je základním vybavením pro začátečníka?

Čas, trpělivost, nálada, schopnost improvizovat a trocha štěstí.

Čas je velmi důležitý. Bez dostatečné časové rezervy nemůžeme počítat s tím, že něco kreativního vytvoříme. Kreativita není jen prvotní nápad, je to i jeho vypilování spojené s hledáním řešení a úročením zkušeností.

A s hledáním je spojená trpělivost. Té jsem se já sám musel zpočátku hodně učit. Nyní už pro mne není problém oznámit netrpělivému klientovi, ať se v klidu posadí, že se bude nějakou dobu nudit. Že já budu hledat to nejlepší řešení. A trpělivě ho pak hledám – no, občas i netrpělivě, ale pak si na chvíli sednu, zklidním a jedu dál.

K tomu potřebujeme náladu, bez té by nás práce nebavila. Pokud ji nemáme, musíme si ji naprogramovat. Není nic horšího, než se věnovat nějaké práci a přitom chtít dělat něco úplně jiného.

Potřeba improvizovat provází často fotografické práce. Krajináři překáží strom – musí se posunout jinam, portrétnímu fotografovi přijde unavená modelka s kruhama pod očima –  zvolí rozptýlenější světlo, při produktovém fotografování přestanou fungovat záblesková světla – využije denní světlo, …

A štěstí? To je jasné. To potřebujeme vždy, alespoň trošku.

Sám si velmi dobře pamatuji dobu, kdy neexistovaly rady na internetu, neexistovalo YouTube a ani knihy, kde by se člověk dopídil, jak co vyfotit.  Nebylo nic, jen možnost to vymyslet. A já se mnohokrát prostě musel na pár dnů zavřít do ateliéru a hledat nějakou možnost, jak to či ono vyfotit. Většinou na popud klienta, který měl v ruce kvalitní lifestylový časopis z USA a v něm fotku, jejíž styl se mu líbil 🙂 Tehdy by to bez času, trpělivosti, nálady, improvizace a štěstí opravdu nešlo.

A co technické vybavení?

Ano, je důležité, ale pro začátek ne tak moc. Svítit můžeme denním světlem nebo obyčejnou lampičkou. Tato světla je možné korigovat. Když je kontrastní, pomocí odrazu nebo průsvitné látky jej změkčíme. Když je moc silné, snížíme intenzitu stejným způsobem. A když se slabé, nastavíme vyšší citlivost nebo použijeme stativ. Stativ, ten doporučuji v každém případě. A dobrý, musí unést našeho miláčka, kterým fotíme 🙂

Bude to stačit?

Pro začátek ano. Až postupně přijdeme na to, že ani když prodáme dům a peníze utratíme za vybavení, nebudeme mít vše, co by se hodilo. A proto raději zůstaňme při zemi 🙂

Nyní si dovolím ukázat fotku, kterou dělám na kurzu pro úplné začátečníky – kurz se jmenuje Základy fotografování. Následující scénu na fotografii svítíme úplně jednoduše pomocí malé stolní lampičky. A tu už jen lehce doplníme odraznou deskou.