Užívám si právě krásné chvíle v srdci Novohradských hor, stranou civilizace (a signálu), obklopen krásou jarní přírody a těch pár zvuků, které slyším, mají k bubnům daleko. Na fototéma, které každý měsíc vyhlašuji pro server Photoextract a po měsíci vložené fotografie hodnotím, jsem však nezapomněl.

Dubnové téma zní: Buben

Aktuální fotografie, ač jich je nyní méně než v minulém fototématu, mě přesvědčují, že i těžko uchopitelné téma je krásnou výzvou. Samozřejmě se zde objevily fotografie, které téma sice splňují, nejsou však natolik zajímavé, aby se v konečném výběru umístily. Objevily se zde i snímky, jejichž spřízněnost s tématem je minimálně problematická. Ostatní mohou být lahůdkou.

Zmíním se o šesti nejlépe umístěných, celé vyhodnocení je na stránce:

http://www.photoextract.com/cs/clanky/vyhodnoceni-fototematu-1244.html

06

 Šesté pořadí patří fotografii Zbyňka Cincibuse.

Zbyněk nám dodal dalšího bubeníka. Tomuto barva, na rozdíl od předchozího, sluší. Výborné je, že je nasvícen jen hudebník. Soustředěný výraz se na fotce vždycky dobře vyjímá. Osobně bych trochu potlačil stříbrné knoflíky (nebo co?) vlevo. Link na fotografii je zde: http://www.photoextract.com/cs/foto/400306.html.

05

Ivo Jareš: Vzpomínky na Afriku. Opět reálný bubínek, rovněž zajímavě nasvícený. Velmi zajímavé – až poeticky – je nečitelné pozadí. Tím autor své vzpomínky na Afriku posouvá o level výše. V podstatě až tak, že je s ním můžeme sdílet. Co na tom, že jsme v Africe vesměs nebyli. Černobílá je super – barevným vzpomínkám se moc věřit nedá. Link na fotografii: http://www.photoextract.com/cs/foto/441192.html.

04

Milan Čarńanský: Jednoizbový byt. Čekal jsem, že mnozí mohou přijít s možností “přijít na buben”. Takovýto jednoizbový byt nepovýší ani plakát na psí závody. Fotografie má smutnou atmosféru, to se autorovi velmi povedlo. Pomohla zimní nálada. Brrr, tento způsob zimy mě netěší. Ještě že tu mám ten Veltlín. Link na fotografii: http://www.photoextract.com/cs/foto/437603.html.

03

Ivo Jareš: Slíbil jsi, že se vrátíš. Další z lidských bubnů. Alespoň doufám, že jsem to správně pochopil. Na fotografii dominují čisté linie, jako kdyby každý život neměl být klikatý. Světlo pomáhá plasticitě, černobílé provedení zdůrazňuje tvary. Link na fotografii: http://www.photoextract.com/cs/foto/443510.html.

A jsme u fotografií, která se dostaly na druhé a první umístění:

02

Iva Bečvářová: Marek Valenta. Iva zachytila na své fotografii bubeníka a známého cyklistu (a propagátora tolerance). V jeho výrazu je vidět entuziasmus, který mu rytmy dávají. Díky za to. Černobílé provedení nás vtahuje jen do toho hlavního a nezatěžuje nás nepotřebnými informacemi. Bubínků i bubnů je tu dost, podhled zdůrazňuje velikost lidství i zaujetí rytmy. Hezká fotografie, která mi přináší skvělou atmosféru. Link na fotografii: http://www.photoextract.com/cs/foto/311610.html.

01

První v pořadí je fotografie Mileny Hertlové s názvem (Ne) utajené hříchy. Uvědomuji si, že v této finální jedenáctce dominují černobílé snímky. A tento snímek celý výběr korunuje. Vidíme na něm opět “lidský buben”, zprostředkovaný nám malířem a jeho výstavou. Divák (nebo je to sám tvůrce?) v duchu hodnotí rytmy mateřství a tím dává jasně divákovi najevo, o co tu jde. O to bříško. O budoucnost zachycenou tahy štětce. O okamžik, který je už asi časem překonaný, ale přes to nekonečně znovu na světě prožívaný. Život tedy jde dál a rytmy a tlukot bubnů, a je jedno jakých, nás v něm budou stále provázet. Jen abychom nezabloudili do toho jednoizbového bytu. Link na fotografii: http://www.photoextract.com/cs/foto/240204.html.

Gratuluji všem z finální jedenáctky a opravdu děkuji všem zúčastněným. Abychom však neopustili rytmy životních bubnů, přenesme se do dalšího fototématu – květnového. Týká se práce, ta je nám na první pohled možná bližší než bubny. Téma končí 31. května a je vyhlášeno na: http://www.photoextract.com/cs/clanky/fototema-s-profikem-buben-1237.html.

Nechme tedy rytmy znít dále a pusťme se do práce. Ať z ní máme radost J

Vít Mádr

lektor AFOPu

www.studio.madr.cz