Markéta Vlachová je mladá úspěšná modelka, která má zkušenosti nejen s tuzemským ale i zahraničním modelingem. Nyní modeling a pozování před fotoaparátem na nějaký čas odsunula na vedlejší kolej, jelikož ji čekají mateřské povinnosti, kterých se už nemůže dočkat! Ještě před nimi si ale na nás udělala čas aby zodpověděla pár otázek, díky kterým budou vaše příští fotky vypadat opět o něco profesionálněji 🙂

Markét, máš za sebou řadu focení ať už pro naše nebo zahraniční fotografy. Když to vezmeme úplně od začátku. Kdy ses poprvé postavila před fotoaparát jako modelka a jak na to vzpomínáš dnes?

Úplně první vzpomínku na alá modelingové focení bylo v mých 3 letech, kdy mě maminka posadila v ložnici na komodu a vznikla z toho nádherná umělecká fotka, která do dneškazdobí zdi našich bytů. Když budeme mluvit o opravdovém honorovaném focení, tak to bylo v mých 12 letech pro The Salon Libor Šula. Pamatuji si, že jsem měla na hlavě vyrobené afro slunce a připadala jsem si děsně dospělá. Dneska s odstupem času na té fotce vypadám jako malinká holčička.

V průběhu let se trendy ve focení posunuly neuvěřitelnou rychlostí. Vidíš ty, jako modelka, nějaké markantní rozdíly? Ať už jde o techniku či o styl?

Zásadní rozdíl je, že když jsem poprvé začala fotit, tak se fotilo ještě na film. Dneska už je foceno všechno na digitál a víceméně většina fotek vzniká až postprodukčně v počítači. Takové té unikátní umělecké tvorby je už podstatně méně. Fotografové se jí věnují už jen jako koníčku.

Pokud jde o fotografy. Máš nějaké své favority ( ať už světové či tuzemské ) ?

Moji srdcovou záležitostí je Jiří Turek. Mám ráda práci s lidmi které znám, se kterými mám nějaký vztah a není to jen o tom, že se potkáme na place a pak se rozloučíme. S Jiřím se známe víc jak 10let a spolupráce s ním není žádnou prací, ale zábavou. To mi v zahraničí chybělo. Měla jsem tam pocit, že jsem součástí neosobního světa. Samozřejmě, co se týče kvalit fotografů, tak bych mohla jmenovat spousty jmen, ale k Jirkovi mám zkrátka osobní vztah:)

Dokonalá fotografie… Jak by podle tebe měla vypadat? Co by jí nemělo chybět, co naopak klidně může postrádat? Pokud máš nějakou svou oblíbenou fotografii napříč generacemi, která to je?

Mě baví určitá ryzost. Nemám ráda dokonalost. Baví mě, když je fotka tak trochu punk. Když je opravdová, když vidíte modelku a víte, že je to reálná bytost. Ale co platí určitě je, že mě fotka musí zaujmout. Moje oblíbená je z rodinného alba. Jsou tam moji rodiče v létě 1989 v zástavbě bytovek mezi pověšeným prádlem a já jsem tam taky. V břiše:) Jediná fotka dochovaná z mamky těhotenství. Má krásnou atmosféru, světlo a to bílé prádlo ve větru? Prostě nostalgie!

Jako modelka máš určitě spoustu tipů a triků, jak před fotoaparátem vypadat dokonale, jak vypadat tak, aby tě fotoaparát miloval. Podělíš se s námi o některé z nich?

V dnešní době, kdy se dá všechno upravit v počítači snad ani žádné typy dávat nemusím:) Myslím ale, že základním kritériem je pořád fotogeničnost. To je úspěch sám o sobě. Pak je to utčitě make up a vůbec nemluvím o nějakých nánosech, prostě jen mít hezkou čistou pleť, nelesknout se. S tím je spojené i vyspání se a zdravý životní styl jako takový. Světlo, fotograf, to všechno pak fotku dotáhne k dokonalosti.

Jaké fotomodelky inspirují Tebe a proč zrovna ony?

Modelky které sleduji třeba na Instagramu jsou slovenka Míša Kociánová nebo česká Karolina Kurková. Baví mě tyhle nosaté, hubené typy, které mají neuvěřitelný sex-appeal a určitou drzost a jemnost zároveň. 

Jak moc spolu podle Tebe souvisí modeling a sociální sítě? Je pro fotomodelku nutnost být neustále online nebo u nás ještě tento trend není tak aktuální jako v zahraničí?

Sociální sítě jsou pro modelku v dnešní době leckdy lepší než její vlastní agentura. Může si svůj profil nastavit tak, jak si sama představuje, může přijímat zakázky, které nemusí s nikým dalším konzultovat. Má to samozřejmě i svoje stinné stránky. Začínající modelka si těžko bez pomoci agenta vybuduje pracovní zázemí. Pro nás, které už máme kariéru spíš za sebou, je to naopak mnohem výhodnější. Na svůj profil na Facebook si neustále přidávám nové a nové práce a na základě nich se mi potom ozývají klienti. Tím, že už mám víc jak 15letou zkušenost, tak mě jen tak někdo nenapálí. Mladým slečnám pořád doporučuju agenturu, která je přece jen víc ochrání a kariéru nastartuje.

Rozdíl mezi ČR a zhraničím je pořád ještě znát. V zahraničí se vás už dnes běžně ptají, kolik máte followerů a podle toho si vás na práci buď vyberou a nebo ne. V ČR to zatím tak nefunguje. Populární profil na sociální síti ale určitě kariéru podpoří než naopak.