Než začneme hledat nevěsty, je dobré si uvědomit a promyslet, jaký typ nevěst – svateb – vlastně hledáme. Respektivě jaké svatby a kde bychom chtěli fotografovat.

Možnosti jsou totiž dosti široké a upřesnění si vstupních dat, nám může výrazně ulehčit hledání a ušetřit vynakládané prostředky. V první řadě se například zeptejme sami sebe, zda jsme ochotni kvůli fotografování svateb cestovat, zda chceme pro klienty dělat alba (máte ověřené dodavatele?), zda jsme schopni vyfotografovat velkou svatbu – řekněme 200 lidí, zda můžeme fotografovat kdykoliv během roku atd. V návaznosti na to, je také dobré upravit naše portfolio, abychom ukazovali to, co opravdu děláme, respektive to, co chceme a umíme dělat. Fotografovat.

Kde tedy hledat nevěsty – naše klienty? Na začátek je dobré zkusit štěstí ve svém okolí. Pro lidi, kteří nás znají, může být jednodušší nás oslovit a svěřit nám onen nelehký a zodpovědný úkol zdokumentovat svatbu. Naši známí, nás mohou i snáze doporučit jejich známým, protože vědí, kdo jsme a co děláme.

Další možností, kde hledat nevěsty je samozřejmě internet. Proto, abychom mohli začít s hledáním nevěst v online světe, je důležité mít připravenou online prezentaci – portfólio. Jednoduše řečeno, nejaký pevný přístav, kam můžeme případné zájemce o naši práci nasměrovat, aby si prohlédli, co umíme, v tom nejlěpším světle.

Internet nám v současné době nabízí velké možnosti pro oslovení potenciálních klientů. Jednak jsou to různé sociální sítě, vyhledávače či specializované weby. Ke každému z těchto možných kanálu je potřeba přistupavat s péčí a rozvahou. Například sociální sítě si žádají každodenní pozornost, rozumějme vkládání příspěvků. Vyhledávače zase touží po smysluplném obsahu například našich webových stránek. Obsah, by měl být k nejlépe k tématu a doplněn fotografiemi. Mimo to, že by náš web mohl splňovat nějaká ta SEO pravidla, tak by měl lidi hlavně zaujmout.

Specializovaných webů máme na českém trhu několik. Některé jsou více a jiné méně uspěšné. Ty profesionálnější weby budou po vás mimo jiné vyžadovat při registraci IČO, což je dobré jak pro klienty, tak pro profesi. Samozřejmostí při registraci je vložení několika super svatebních fotografií. Při vkladání je dobré si uvědomit, čím chceme oslovit a čím třeba vystoupit z řady, aby si nás nevěsty vůbec všimly.

V neposlední řadě můžeme nevěsty hledat na nejrůznějších svatebních veletrzích kdekoliv v České Republice i v zahraničí. Pro účast na takové události je dobré se zavčas přihlásit a připravit si dobré materialy pro svou prezentaci. Mimimálně vizitky.

Tímhle jsme zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, kde nevěsty hledat. Nicméně když pokryjeme tyto komunikační kanály, tak je to určitě dobrý začatek pro hledání nevěst, kterým bychom chtěli nabídnout naše služby.

V Bootcampu svatební fotografie se tímto tématem zabývám více dohloubky. Zajímalo by vás toto či jiné svatební téma více, podívejte se na stránky našeho dvoudenního kurzu a třeba tam najdete, co hledáte.