aneb Jak si pořídit kvalitní makeup kit za rozumné peníze

Jste fotograf a chcete si vystačit bez vizážistky? Nalíčit si modelku, nebo klientku sami? V následujícím článku s Vámi projdu kompletní vybavení, se kterým byste si na jednoduchý zkrýšlující makeup měli vystačit.

Jako první krok je důležité klientku odlíčit. Ideální je na to micelární voda, která je nemastná a pleť se nám poté nebude lesknout. U micelární vody víceméně nezáleží na značce, seženete ji v drogerii, nebo v lékárně kolem 200 korun.

Dalším krokem je hydratace a příprava pleti na makeup. Nemůžeme na pleť začít rovnou nanášet makeup, protože pokud je pleť suchá, nebo dehydratovaná, začala by nám požírat hydrataci z makeupu a ten by pak na obličeji flekatěl a navíc by to bylo pro klientku pocitově nepříjemné, obličej by jí pnul. Na hydrataci pleti postačí klasický hydratační krém, který je nemastný. Nesmí na pleti zanechávat mastný film, protože by se rychle leskla a makeup by dlouho nevydržel. Hlavně pod světly by rychle “slézal dolů”.

Než vůbec začnete líčit, potřebujete mít ty správné nástroje. Do štětců doporučuji investovat, protože se na výsledném líčení podílí až ze 70procent oproti použitému materiálu. Střední třída mezi štětci (taková škoda octavia mezi auty) jsou štětce značky Zoeva. Ideální je koupit středně velkou sadu, která se pohybuje okolo 2000 korun a na základní líčení Vám bohatě vystačí. Každopádně je vhodné nakupovat na oficiálním eshopu, na ebayi a amazonu je mnoho padělků.

Makeup od značky Bourjois Healthy mix je pro fotografii ideální. Stojí kolem 250 korun za lahvičku, má střední krytí a vypadá na pleti přirozeně. Pro začátek Vám stačí 4 odstíny: Nejsvětlejší teplý a studený a nejtmavší teplý a studený. Z těch čtyřech základních odstínů si namícháte jakoukoliv barvu a odstín. Na zakrytí drobných nedostatků pleti a kruhů pod očima potřebujete korektor – většinou Vám postačí 2-3 odstíny, je možné jej pak pro dotónování smíchat s makeupem.

Aby makeup dobře vydržel během focení a kleintka se neleskla, musíte celý obličej včetně oblasti pod očima zafixovat a zmatnit pudrem. Buď si můžete pořídit takzvaný bílý fixační pudr, který jen zmatní a na pleti zprůhlední – bude Vám stačit jen jeden, anebo si můžete pořídit barevné sypké pudry, který zmatní, lehce kryjí, ale budete potřebovat 2-3 odstíny podle barvy pleti. Nevýhodou bílého pudru je, že musíte být při zapudrovávání opatrní, abyste nenanesli silnější vrstvu. Při použití blesků může “házet” bílé fleky na obličeji.

Aby pleť dostala zpět hezkou barvu a kontrast, potřebujete jí dotónovat barvičkami. S konturovací paletou např. od NYX (cca 500 korun) si můžete vyhrát s konturováním a projasňováním obličeje, které je na fotografii nezbytné. Na tváře pak doporučuji nanést jemnou růž – mezi velmi oblíbené patří tvářenky od Bourjois (200 korun), které líce přirozeně zabarví a ještě jim dodají jemný třpyt.

Poslední co zbývá jsou oči a rty. Podle precizně nalíčených očí se pozná dobrý vizážista – nejtěžší místo je na prostoru mezi řasovou linií a obočím, pokud vizážista dokáže rozestínovat na takto malém prostoru tmavý stín postupně až do světlého, pak patří mezi špičku ve svém oboru. Tohle místo navíc fotografové při retuši opomíjejí, protože je velmi malé a tak si podle něj můžete i na vyretušovaných fotkách odhadnout kvalitu vizážistky.

Jesliže nemáte s líčením očí velké zkušenosti, doporučuji nepouštět se do velkých pokusů a držet se 2-3 stínů. Do kvalitních stínů je zapotřebí investovat, skvělá je paleta Chocolate Bar od Too Faced, která stojí sice kolem 1200 korun, ale tato investice se Vám vrátí a navíc oční stíny dlouho vydrží. Řasenku oproti stínům pořídíte za pár korun v drogerii, velice kvalitní je např. Maybelline Spider Effect.

Na rty si vystačíte i s jednoduchým čirým balzámem, pokud byste chtěli i zabarvené, kvalitní a levné má například NYX, nebo Inglot.


S autorkou článku se můžete osobně potkat i na jejích workshopech.