Vždycky udiveně a s radostí koukám na usměvavé a pohodově naladěné prodavačky v obchodech v cizině. Třeba v potravinách. Tam je ten rozdíl oproti naší kotlině markantní. Nebo třeba vlekaři na sjezdovkách. V cizině se usmívají, dítě bodře plácnou po přílbě, pokud sněží a je zasněžený sedák, ometou ho od sněhu. U nás? Hm.

Myslím, že to většina lidí podvědomě chápe. Práce, která je dělána s úsměvem, lépe utíká, má větší potenciál, aby nás bavila, lépe se ráno vstává …

Mám štěstí. Ze své práce se v podstatě raduji vždy. Ani si nepamatuji, jestli to někdy bylo jinak. Mít práci, která je zároveň koníčkem, je ideální. Akorát v ní pak trávím mnoho času, protože je to pro mne zábava.

Každý měsíc vyhlašují pro server Photoextract fototéma. Na květen jsme měli téma: Radost z práce.

V rámci vyhlášení jsem uváděl, že ve fotografiích by práce měla být vidět a zároveň by tam měla být patrná radost.

Sešlo se dost fotografií, ne každá však práci natož radost z ní zaznamenávala. Nad některými jsem se musel smát. Doporučuji se podívat na celé vyhodnocení, odkaz je pod textem.

Moc mě potěšily fotografie se včelami. Ty jsem do finálního výběru sice nezařadil, ale v textu jsem některé z nich velmi pochválil. Nezařadil jsem je proto, že práce v těchto fotografiích sice byla, ale mimika včel nám moc radost ukázat neumí J

Tradičně jsem do finální ho výběru zařadil 11 fotografií s tím, že tvůrci prvních dvou dostali od firmy Zoner dar.

A které fotografie se umístily na prvních místech?

Máme je zde seřazené  od šestého místa k prvnímu:

06-Radost-z-prace

Jirka Řehák – Vysmátej natěrač

http://www.photoextract.com/cs/foto/450511.html

Natěračova radost je určitě pravá a nefalšovaná. Možná se usmívá nad tím, že je fotografován, určitě by se ale tak nesmál v případě, kdyby ho čekala práce, která ho netěší. Chápu sice, že natěračství není zrovna práce, nad kterou srdce plesá, ale stačí třeba i to, že má radost z toho, jak rychle práce ubíhá. A když je skoro hotovo, je radost i z práce jinak neradostné. Skvěle jsou „naaranžovány“ klíče vpravo, krásně doplňují kompozici. Fotografii sluší velká červená plocha, na které natěrač dobře vyniká. Že by natíral na červeno?

05-Radost-z-prace

Jiří Hrdlička – Bez názvu

http://www.photoextract.com/cs/foto/423207.html

Jiří nám představuje černobílou intelektuální fotku na první pohled se neradujících pracantů-nepracantů. Ale oni se vnitřně radují, alespoň já to tam vidím. A navíc krásně pózují, skoro tak krásně, jako ten pes. Páté místo si zaslouží všichni. Ta fotka má filosofický nádech a možná i obsah.

04-Radost-z-prace

eMBéčka Butalová+ Bárta: Zvukaři

http://www.photoextract.com/cs/foto/448941.html

Fotografie s poněkud méně čitelným autorstvím, o to však více čitelným sdělením. Ano, pánové se baví, a to prací. Nikoliv tím, že by se kochali nějakou slečnou či že by koukali na smůlu svého kámoše. Vyloženě se baví svojí prací. Není divu. Pokud mohou zvučit to, co je jejich muzika, nedivím se. Podle oblečení soudím, že o dechovku nejde.

03-Radost-z-prace

Iva Bečvářová: Ženy z Kathmándú

http://www.photoextract.com/cs/foto/323674.html

Žena z Káthmándú je radost sama. Ani by člověk neřekl, že dělá práci, na kterou je podle všeho životně závislá celá její rodina. Vše je korunováno monochromatičností do červena. Krása tradičního dřevěného „stroje“ udivuje a paní vhodně doplňuje. Vše celkově působí nejen mile radostně, ale i velmi moudře. Výborné je, že Iva si lehce poklekla, tím dodala modelce na monumentálnosti.

02-Radost-z-prace

Ivana Hrubešová: S chutí do toho a půl je hotovo

http://www.photoextract.com/cs/foto/450132.html

S chutí do toho! Dáma je asi kuchařkou a je vidět, že veselou kuchařkou. Jestli svoji radost ze života dovede vtěsnat i do svých kulinářských výtvorů, mají radost i stolující. Na fotografii vidíme radost nefalšovanou, nehranou, přirozenou. Co na tom, jestli se raduje kvůli vtipu, kvůli zmáčknutí spouště, či nad tím, že poněkud přesolila. Kdyby ji práce nebavila, neradovala by se z ničeho. Černobílé provedení nám umožňuje se soustředit na to, co je důležité a nemusíme vnímat zbytečnosti. Možná by někdo namítl ne úplně dokonalou kompozici. Ale zde bych přimhouřil oko 🙂 Gratuluji Ivaně ke druhému místu! Dobrou chuť!

01-Radost-z-prace

Vít Straka: Když se bourá molo

http://www.photoextract.com/cs/foto/445713.html

Vít Straka předvedl dvě povedené fotografie a já jsem z nich vybral tuto. Ale i ta druhá byla dost dobrá. Zde vidíme radostného pracanta s krásným okolím, moc dobře fotograficky zpracovaným. Perfektní kompozice, tonalita, výběr optiky i vlídné sdělení o radosti. Kdyby molo bourala současná divoká voda, bylo by to o něčem mnohem horším. Vítovi gratuluji k prvnímu místu! Fotografie mě potěšila: působí vlastně dost jednoduše, prvoplánově i strojeně. Ovšem při druhém pohledu si začínám všímat její fotografické vyspělosti i vyváženosti. Při dalším pohledu si člověk všimne tak akorát nevtíravých úprav a domyslí si, že jde o příběh s mnoha začátky i konci. A tím jsou fotografie působivé.

Celé vyhodnocení včetně komentářů k jednotlivým fotografiím je na stránkách: http://www.photoextract.com/cs/clanky/vyhodnoceni-fototematu-1254.html.

Vám, kteří se rádi podobných fotografických klání zúčastňujete, připomínám, že pro červen máme další fototéma. Je vyhlášené na stránce: http://www.photoextract.com/cs/clanky/fototema-s-profikem-buben-1249.html.

Vít Mádr – lektor AFOPu

www.studio.madr.cz