Ve dvou dílech Vám odhalím pozadí vzniku snímků, které jsem vytvářel podle kreativního konceptu grafického studia Vlado.cz do kalendáře na rok 2017 pro společnost Sellier&Bellot.

V továrních halách nebo oboře (proč v oboře, to se dozvíte příště) je k zásuvce vždy hóóódně daleko. Nechcete-li tedy pracovat pouze při denním světle – buďte jiní, to umí dnes každej jouda s chytrým telefonem – máte dvě možnosti. Buď si pořídíte studiový blesk napájený vestavěným akumulátorem, např. Fomei Digitalis Pro – S600 DC, nebo použijete externí blesk. S první variantou mám bohaté zkušenosti z workshopů v Chorvatsku – a nutno říci výhradně pozitivní. Cena tohoto strobo blesku je navíc srovnatelná s cenou nejvyšší řady externích blesků Nikon Speedligt SB-5000 nebo Canon Speedlite 600 EX II-RT. Pro první variantu hovoří širší sortiment příslušenství a vyšší výkon (což je na pláži prozářené sluncem podmínkou), ta druhá je malinko skladnější, lehčí a v interiérech nebo stínu výkonem dostačující.

Klíč k úspěchu je ale jinde, než v použité technice! Je to jednak schopnost naučit se vnímat světlo a pak zkušenost s mícháním denního a zábleskové světla. To bych přirovnal k výrobě vína cuvée. Smícháme dvě odrůdy – od každé přesně tolik – aby byl dojem z vína co nejlepší. Tedy namícháme přirozené světlo se světlem vašeho blesku a vytvoříme novou působivější atmosféru. Světlo je nositelem emocí a má desítky podob. Třeba světlo svíčky navozuje romantickou atmosféru. Tvrdé směrové světlo naopak vytváří napětí a dramatickou atmosféru. Když tedy fotím potetovaného týpka, tak žádný softbox ale naopak komínek z obyčejného černého papíru!

Takže už zbývá jednoduchá otázka. Víte, kolik blesků jsem na tomto snímku použil a kam jsem je měl namířené? Malou nápovědou budiž snímek kufříku, ve kterém mám svůj „megasvětelný park“ uložen k transportu. Lightdiagram jako odpověď na otázku příště.

Na Vaše tipy se těší Váš Rawdinger