Bohatství je subjektivní pojem. Pro někoho je to něco, co má nebo může mít, pro jiné je to to, co nemusí mít.

Autor: Špagetka Daniela

Fototémata jsem začal vypisovat pro server Photoextract v létě roku 2012 a na podzim 2016, po čtyřech letech, jsem přešel na nový formát, kde jednotlivá fototémata vypisuji ve facebookovém fotoklubu Fototéma. Vyhodnocení se objevují vždy na mém blogu nebo právě zde na AFOPu.

Doporučuji těm, kteří se chtějí zúčastnit dalších fototémat, aby se stali členy skupiny Fototéma. Odpadne jim čekání na schválení jejich fotografií.

Březnové fototéma bylo bohaté nejenom názvem, ale i obsahem. Sešlo se sice málo fotografií, ve finále jsou to však dobré kousky 🙂
Celou galerii najdete jako diskuzi právě v březnové události Fototématu zde.
Nejdříve ukážu pár fotografií, které mne oslovily, ale v konečném hodnocení nejsou. Jsou seřazeny podle abecedy.

Autor: Helena Louženská

 

Autor: Kvietok Šakovie

 

Autor: Lenka Vykalenka Štenclová

 

Autor: Lucka Šiprová

 

Autor: Peter Leto Škodáček

 

Autor: Tibor Cibila

A po krátkém úvodu můžeme otevřít dveře do galerie finální jedenáctky. Začínáme od konce.

Autor: Roman Kantor
Romanova fotografie ukazuje bohatství jídla, chuť i mlsný jazýček. Snad si pochutnala, snad si dala přesně to, na co její jazýček ukazoval 🙂

 

Autor: Jana Sedlakova
Fotografie Jany nám předvádí skutečné bohatství. Co na tom, že pro někoho by to mohla být pohroma? Když už se narodí, bohatstvím se stanou. K bohatství patří i starosti, zde hned třikrát větší.

 

Autor: Ľuboš Koma Soviš
Ĺubošova fotografie nás přivádí do období bezstarostných let plných her a (ne)splněných přání. Je dobré si takovou dobu občas připomenout. Ve fotografii je tak akorát správné napětí, i vzdálenost “modelky” od místa pozornosti je tak akorát 🙂 Jde o dokumentární fotografii, která zachycuje bezelstný výraz, do kterého si můžeme promítnout spoustu příběhů. Který bude ten váš?

 

Autor: Lenka Hurdálková
Fotografie Lenky je snovou dekorací básně o bohatství světla. My fotografové o světle víme své, ale světlo je univerzálním dárcem bohatství pro každého. Jeho zde zachycená zlatá barva symbol bohatství ještě více podtrhuje. Máme zde v rámci kompozice symbolicky dva světy. Nahoře ten bohatý, ten, který už má. A dole je ten, který teprve musí čekat. Brzy se dočká. Myslím to samozřejmě jen symbolicky, protože pokud je to foceno odpoledne, tak ten dolní svět už své světlo měl 🙂

 

Autor: Boris Cambel
Boris si umí najít místo pro zachycení symbolu bohatého dne. Anebo chudého? Možná i tak. Protiklady k sobě patří. Pánové manažeři se soustředí na svoje problémy, jeden hladový žaludek je nemůže vyrušit. Ale možná obdarovali někoho podobného před minutou. Fotografie je krásně rozdělená, zobrazuje díky tomu dva děje, dva koncepty. Kam chceme my?

 

Autor: Špagetka Daniela
Špagetka zachytila fotograficky nejen taneční ulici, ale i ulici plnou lásky. A láska, to je to pravé bohatství. Kompozičně je vše vyrovnané, výborné je sluneční světlo, které celou scénu nenápadně hladí z oblohy. Kdo ví, jaké by to bylo v barvách?

 

Autor: Ľuboš Koma Soviš
Ľubošova fotografie zobrazuje krásně duchovně bohatý den. Je skvělé, že fotografii ponechal barevnou, barvy více podporují bohatost celého děje. Děj zde není jednotvárný. Někde je úplný klid a někde pohyb. Vše má ale svůj důvod. Kompozice je skvělá. Kdo by se nechtěl zúčastnit?

 

Autor: Tibor Cibira
Tibor je mistrem zachycení emocí. Zde nám představuje situaci, ke které se většina z nás už běžně nemůže dostat. Výborně zachycené emoce ve tváři dojiče a čůrek čerstvého mléka tekoucí do nádoby, to je symbol pravého a nefalšovaného bohatství. Alespoň to tak dříve bývalo…

 

Autor: Jana Sedlakova
Jana poslala do galerie jeden ze symbolů dneška. Nákupní taška s logem, vše tak, že není důležité, aby měla dcera výhled. Anebo jej ani nechce a sama se kochá logem na tašce? Možná. To je taky symbol. Ve fotce je jen to nejnutnější, což je myslím, dobře. Tak snad si nákup užili.

 

Autor: Ivan Prachenský
Ivanova fotografie je úsměvná, plná možných otazníků i odpovědí. Každý na scéně dostal svůj dar, někdo z něj má radost, někdo je možná rozpačitý. Přesně jako v životě, ne každý dar nás musí potěšit. Skvělá dynamika je daná využitím širokoúhlého objektivu, výborně jsou “uříznuté” hlavy. Zde je barva na místě, černobílá by byla zbytečně ponurá. Vše je tak, jak má být. Doufám, že i v těch taškách 🙂

 

Autor: Boris Cambel
Boris poslal poměrně anonymní streetovku. Není na ní konkrétní člověk, ani darující, ani obdarovaný. Nevidíme jim tím pádem do tváře, nevíme, jak se z nich kdo raduje. Raduje? Snad ano, každé vhození mince nebo lépe bankovky je pro obdarovaného nadějí i symbolem. A symbolem se může stát i tato fotografie. Symbolem malého, ale při tom velkého bohatství. A to nejen pro obdarovaného, ale i pro dárce. Fotografie má dynamiku podpořenou diagonálou tvořenou rukou a stíny. Napětí, které tušíme vykročením a pokrčením nohy vše korunuje. Dar je na cestě.

 

Děkuji všem, kteří se tohoto fototématu zúčastnili.

Věřím, že ti, které jsem zklamal, že se jejich fotografie nedostaly do výběru, se zúčastní i příště a na jejich fotografie tak přijde řada co nejdříve.

A nezapomeňte, že právě probíhá dubnové fototéma s názvem: Tichý svět. Galerie se už zajímavě plní a vy, kteří ještě váháte, se jistě zúčastníte také.