Vítězkou šestnáctého ročníku naší největší fotografické soutěže se stala Magdalena Straková, která si ze slavnostního pozdního odpoledne v historické, pražské Písecké bráně odnesla hned dvě digitální zrcadlovky. Za celkové vítězství v nejnáročnější hlavní kategorii Nikon D500 a za první místo v kategorii Objev roku Canon 77D.

Každoročně pořádaná slavnostní událost se nesla v přátelském a pro fotografy klasicky zcela otevřeném duchu za účasti vítězů všech dvanácti kategorií soutěže, do níž je registrováno více než 27.700 soutěžících a na soutěžním webu nahráno přes 367.000 fotografií a videí. Celým slavnostním ceremoniálem provázel šéfredaktor organizujících médií časopisu FotoVideo a webu www.ifotovideo.cz, Rudolf Stáhlich. Ceny vítězům byly předávány partnery jednotlivých kategorií, mezi které patří přední fotografické a obchodní firmy působící na našem a slovenském trhu.

O soutěži

Fotograf roku je celoroční a univerzální fotografickou soutěží vytrvalosti. Jejích dvanáct měsíčních témat je vyhodnocováno odbornou porotou, která uděluje v každém tématu soutěžní body prvním dvaceti fotografiím a samozřejmě i komentáře, které jsou spolu s fotografiemi následně vytištěny v odborném časopise FotoVideo. Více se o této soutěži, které v tomto roce probíhá již sedmnáctým rokem a má v tomto ročníku dalších dvanáct soutěžních témat a čtrnáct soutěžních kategorií dočtete na www.ifotovideo.cz.

Vítězové 16. ročníku soutěže Fotograf roku

HLAVNÍ KATEGORIE

 1. Magdaléna Straková – 605 bodů
 2. Zoran Toldi – 380 bodů
 3. Katarína Orešanská – 365 bodů

FOTOGRAF ROKU JUNIOR

 1. Karolína Pajerová – 330 bodů
 2. Barbora Kučerová – 210 bodů
 3. Radim Zbořil – 185 bodů

FOTOGRAFICKÁ ŠKOLA ROKU

 1. Střední škola umělecko-manažerská, s.r.o. Brno – 615 bodů

FOTOKLUB ROKU

 1. Fotoklub Balvan, Jablonec nad Nisou, o.s. – 470 bodů

TOP FOTOGRAFKA

 1. Kateřina Janišová

FOTOGRAFIE ROKU

 1. „Úsměv Moniky“, Bohumír Gajdoš

QUICK PHOTO (Mobilní fotografie)

 1. Roman Jaroš

VIDEO ROKU

 1. Ilona Hromádková

FOTOGRAF ROKU V PŘÍRODĚ

 1. Jiří Hakauf

FOTOGRAF ROKU NA CESTÁCH

 1. Jackie Tran

CAMERA MAGNA (největší fotografický počin roku)

 1. Veronika Souralová

OBJEV ROKU

 1. Magdaléna Straková