Filip Singer je agenturním fotografem, držitelem 13 cen v soutěži Czech Press Photo, táta od rodiny a člověk, který žije svou prací.  

Filip vystudoval fotografii a grafický design. Dlouhá léta věnoval dokumentování života a dění v Rusku a na Sibiři. Jeho snahou bylo zachycení vývoje a změny prostředí v neustále se měnícím SSSR v kontextu lidských životů a dopadu, který na ně tyto změny mají.

Od roku 2008 spolupracuje se světovou fotožurnalistickou agenturou European Pressphoto Agency, a to jako fotograf za Česko a Slovensko. Jeho fotografie byly a jsou publikovány v mnoha světových časopisech.

I přes to, že fotí pro agenturu, mají jeho fotografie svůj rukopis, díky čemuž jsou tolik výjimečné, zajímavé a neohrané. Filipovy fotky nenudí, divákovi nabízí nový úhel pohledu a vytváří nenásilnou spojnici mezi uměleckou a reportážní fotkou. V jeho tvorbě se setkáte s výraznější barevností, kontrasty a geniálním minimalismem.

Ahoj Filipe, děkuji ti za rozhovor. První otázka už je pro mě poměrně typická, a tak se ptám i tebe, jak jsi se dostal k fotografování?

Původně jsem chtěl být malíř, jako můj otec. Neměl jsem na to ovšem dostatek talentu. Fotografie vlastně napadla mého tátu. Bral jsem to dlouho jako nějakou alternativu, než mě skutečně pohltila a začala bavit naplno. Bylo mi 19 let, když jsem focení propadnul a rozhodl se, že budu fotoreportérem.

 

epaselect epa05136570 Novak Djokovic of Serbia reacts during the Men's Final against Andy Murray of Britain at the Australian Open tennis tournament in Melbourne, Australia, 31 January 2016.  EPA/FILIP SINGER

epaselect epa05136570 Novak Djokovic of Serbia reacts during the Men’s Final against Andy Murray of Britain at the Australian Open tennis tournament in Melbourne, Australia, 31 January 2016. EPA/FILIP SINGER

Kdy se z tebe stal agenturní fotograf a jaké byly tvé začátky? Předpokládám, že nebylo úplně nejlehčí si na takovou (náročnou) práci zvyknout…

Pro agenturu fotím až od roku 2008, předtím jsem hodně cestoval do zemí bývalého SSSR (Sibiř, Centrální Asie, Bělorusko a Ukrajina, Kavkaz). Fotil jsem zde svá témata a mezitím se živil jako fotograf pro česká média. Začínal jsem od regionálního tisku a postupně se dostal k práci pro Hospodářské noviny a poté do agentury ISIFA. Díky mé práci pro ISIFU  a souhře náhod a připravenosti si mě všimla EPA. Práce pro agenturu byl můj sen od chvíle, co mě začal bavit fotožurnalismus.

 

epa04986334 YEARENDER 2015 JANUARY The back of Maria Sharapova of Russia, as she plays against Alexandra Panova, also of Russia, during their second round match at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 21 January 2015. The Australian Open tennis tournament ran from 19 January until 01 February 2015.  EPA/FILIP SINGER

The back of Maria Sharapova of Russia, as she plays against Alexandra Panova, also of Russia, during their second round match at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 21 January 2015. The Australian Open tennis tournament ran from 19 January until 01 February 2015. EPA/FILIP SINGER

Můžeš čtenářům trochu přiblížit práci agenturního fotografa? Myslím si, že si mnoho lidí neumí představit, co všechno to obnáší…

Jako fotograf mezinárodní agentury Europan Pressphoto Agency mám na starost Českou republiku a Slovensko. To znamená, že fotografuji všechny významné politické, sportovní a jiné události co se tu dějí, a které jsou zajímavé pro světová media. Kromě mého regionu také často cestuji po různých událostech v cizině. Ze sportovních například na Olympiády, fotbalové šampionáty nebo významné události v okolních zemích (například Ukrajinská krize, uprchlická krize, důležité zahraniční volby a podobně) Často se nejedná jen o focení, ale také o plánovaní a zadávaní práce mým spolupracovníkům, protože kolikrát se třeba v mém regionu  děje více věcí současně a já nemohu být u všeho.

epa04849960 (26/30) The bright line of the Milky Way is seen over the yurts at the Takhin Tal Nature Reserve, part of the Gobi B Strictly Protected Area, Mongolia, 07 July 2015. The Prague Zoo and the Czech Army collaborate on the Return of Wild Horses project, which involves moving wild Przewalski's horses back to their native steppes in Mongolia to save the species. This fourth journey, since 2011, aims to return four mares from France, Hungary, Germany and Czech Republic to the land of their ancestors.  EPA/FILIP SINGER PLEASE REFER TO THIS ADVISORY NOTICE (epa04849934) FOR FULL PACKAGE TEXT

epa04849960 (26/30) The bright line of the Milky Way is seen over the yurts at the Takhin Tal Nature Reserve, part of the Gobi B Strictly Protected Area, Mongolia, 07 July 2015. The Prague Zoo and the Czech Army collaborate on the Return of Wild Horses project, which involves moving wild Przewalski’s horses back to their native steppes in Mongolia to save the species. This fourth journey, since 2011, aims to return four mares from France, Hungary, Germany and Czech Republic to the land of their ancestors. EPA/FILIP SINGER PLEASE REFER TO THIS ADVISORY NOTICE (epa04849934) FOR FULL PACKAGE TEXT

Dneska už máš rodinu, jak se dá vůbec rodinný život skloubit s častým cestováním a případnými „asap“ odjezdy od rodiny?

Mám úžasnou ženu, která chápe, že fotografií žiju. Máme dvě malé děti, myslím, že by to mnoho jiných lidí nezvládlo. Často jsem pryč v zahraničí třeba i přes měsíc několikrát do roka. Někdy odlétám ze dne na den a plánovat něco je se mnou složité, protože nikdy nevím, co se kde stane.

epa04988347 YEARENDER 2015 MAY Canada?s Mike Smith celebrate with the trophy after Canada team win in the Ice Hockey World Championship 2015  final match between the Canada and Russia at O2 Arena in Prague, Czech Republic, 17 May 2015.

Canada?s Mike Smith celebrate with the trophy after Canada team win in the Ice Hockey World Championship 2015 final match between the Canada and Russia at O2 Arena in Prague, Czech Republic, 17 May 2015.

Když fotíš nějakou událost, máš šanci nějakým způsobem vůbec editovat své fotografie, nebo jdou všechny okamžitě z foťáku na centrálu, kde se o ně dále starají editoři? Stalo se ti někdy, že jsi své fotky po jejich úpravě nepoznal?

Fotky posílám přímo z fotáku jen na opravdu velkých top světových událostech. Jedná se hlavně o sporty, kde fotka musí být doručená ke klientům okamžitě, tedy do několika minut po vyfocení. Fotka jde z foťáku editorům, kteří jsou na stadiónu nebo v některé z našich centrál ve světě. Editor ji upraví, přidá popisky a ihned vkládá do servisu. Dneska většina médií jede vše live online, čímž se na nás a na rychlost vyvíjí tlak. I tak své fotky vždycky poznám. Přeci jen dobře vím, co a s jakým záměrem fotím. Pravdou je, že mi to kolikrát nedá a říkám si, jak bych to upravil, například ořezal, jinak. Agenturní zpravodajství je ale týmová práce. Poslední dobou často také edituji a vím, jaká je to zodpovědnost zpracovávat fotky ostatním fotografům.

Naštěstí je ale stále dost prostoru pro focení věcí, které si mohu upravovat sám.

Police officer patrol on armored vehicle after the clashes between Turkish riot police and anti-government protesters in Istanbul, Turkey, 16 June 2013. Hundreds of anti-government demonstrators were injured as Turkish police used excessive force to clear Istanbul's Gezi Park, the main group organizing the protests said 16.

Police officer patrol on armored vehicle after the clashes between Turkish riot police and anti-government protesters in Istanbul, Turkey, 16 June 2013. Hundreds of anti-government demonstrators were injured as Turkish police used excessive force to clear Istanbul’s Gezi Park, the main group organizing the protests said 16.

Jak je to s fotografiemi, které pořídíš pro agenturu – předpokládám, že k nim má licenci agentura, ale když bys je chtěl použít pro vlastní účely, jsou zde nějaké možnosti?

Fotky patří agentuře. Pokud ale chci použít fotku na výstavu nebo ke své prezentaci, tak to není problém.

Ukrajina2

Ptala jsem se na to i Radka, ale zajímá mě, vzhledem k množství ocenění, jež za sebou máš, i tvůj názor. Jak se díváš na účast v soutěžích jako je Czech Press Photo a co to člověku podle tebe může dát/přinést?

Czech Press Photo pro sebe vnímám jako úžasnou možnost rekapitulovat si svůj poslední rok. I když to nemusí vyjít, vracím se tak k fotkám, které jsem vyfotil. Mě osobně ocenění Czech Press Photo pomohlo se zviditelnit.  Své první ceny jsem dostal, když mi bylo 23 až 25 let.  Samozřejmě kvalita fotky nikdy není měřitelná, není to sport, který se měří na vteřiny. Hodně záleží na složení poroty. A jak je porota profilovaná. Hlavně mladým autorům bych účast v soutěžích doporučoval, protože si jich pak může někdo všimnout. Úspěch je navíc motivující.

epa04447257 YEARENDER 2014 MAY An 83 years old elderly Ukrainian man exercises at the Kachalka outdoor gym on the banks of the river Dniper in Kiev, Ukraine, 29 May 2014. While the country has been in turmoil and crisis since November 2013, people continue to seek recreation at the fitness grounds near the Dniper river.  EPA/FILIP SINGER

epa04447257 YEARENDER 2014 MAY
An 83 years old elderly Ukrainian man exercises at the Kachalka outdoor gym on the banks of the river Dniper in Kiev, Ukraine, 29 May 2014. While the country has been in turmoil and crisis since November 2013, people continue to seek recreation at the fitness grounds near the Dniper river. EPA/FILIP SINGER

Jaký je podle tebe rozdíl v agenturní a žurnalistické fotografii?

Spíše vidím rozdíl mezi fotografií pro časopis nebo noviny a agenturou. V časopisech máte na fotografii daleko více času a můžete na tématu mnohem déle pracovat do hloubky. V agentuře často musíte všechno udělat výstižně v jednom okamžiku. Fotka musí být jasná a vypovídající o události. Současně mít estetiku a být rychle vydaná. Většinou není čas na vracení se k tématu. Je to dáno také tím, že agenturní zpráva stárne strašně rychle. Co bylo zajímavé nebo bylo událostí ráno, je během několika hodin nahrazeno jinou událostí a ta starší už nikoho nezajímá.

A riot police officer behind the glass of police bus as protestors try to block of key govrnments buildings in Kiev, Ukraine, 04 December 2013.  On 03 December the Ukrainian parliament rejected a no-confidence vote against the government. The motion, initiated by the opposition, received 186 of the 226 votes necessary for passage, in the wake of mass protests against a decision by the government and President Viktor Yanukovych not to sign a landmark treaty with the European Union but seek closer ties with Russia instead.

A riot police officer behind the glass of police bus as protestors try to block of key govrnments buildings in Kiev, Ukraine, 04 December 2013. On 03 December the Ukrainian parliament rejected a no-confidence vote against the government. The motion, initiated by the opposition, received 186 of the 226 votes necessary for passage, in the wake of mass protests against a decision by the government and President Viktor Yanukovych not to sign a landmark treaty with the European Union but seek closer ties with Russia instead.

Je pravdou, že se práce agenturního fotografa „dědí“ – že tuto práci fotografové obvykle sami od sebe neopouštějí?

Pravdou je, že v podstatě neznám agenturní fotografy velkých světových agentur co by agenturu opustili dobrovolně. Když už někdo touhle práci chtěl dělat, moc dobře si uvědomuje, že nebylo lehké se k takové práci dostat a pak už se většinou neopouští.

Protesters on a barricade erected on Idependent Square in Kiev, Ukraine, 04 December 2013.  The standoff between the opposition and the government in Ukraine continued 04 November, as Russia warned the West not to interfere in the country's domestic affairs. The parliament in Kiev had to abort its session after opposition deputies occupied the speaker's tribune, while thousands of anti-government protesters braved freezing temperatures and continued to block key government buildings, calling for the cabinet's resignation

Protesters on a barricade erected on Idependent Square in Kiev, Ukraine, 04 December 2013. The standoff between the opposition and the government in Ukraine continued 04 November, as Russia warned the West not to interfere in the country’s domestic affairs. The parliament in Kiev had to abort its session after opposition deputies occupied the speaker’s tribune, while thousands of anti-government protesters braved freezing temperatures and continued to block key government buildings, calling for the cabinet’s resignation

Co máš na své práci rád?

Je to kombinace adrenalinu a možnosti být součástí událostí, při kterých se tvoří dějiny. Neustále poznávat nové věci. Stejně tak mě baví pracovat na vlastních tématech a ukazovat denní život v námětech, které si sám hledám. V neposlední řadě je to možnost potkávat se skvělými lidmi, kteří se v tomto byznysu pohybují. Mám mezi nimi opravdu dobré přátele.

Uprchlici_Lesbos

Uprchlici_Lesbos4

Athletes compete in the women's 800m race at the IAAF World challenge Golden Spike meeting in Ostrava, Czech Republic, 17 June 2014.

Athletes compete in the women’s 800m race at the IAAF World challenge Golden Spike meeting in Ostrava, Czech Republic, 17 June 2014.