Kuba Fišer alias @kubjaszcom je nejen naším lektorem, ale hlavně fotografem. Jeho kurzy patří k těm velmi oblíbeným. Poslední týdny ale o něm můžete slyšet nejen v souvislosti s jeho úspěšným instagramovým profilem, ale hlavně v souvislosti s jeho vydaným kalendářem 2019 a zahájenou výstavou vlastní tvorby.

Za dobu, co s Kubou v rámci AFOPu spolupracuji, jsem zjistila, že je velmi pracovitý a ambiciózní. Určitě v něm nehledejte životního střelce. Hodně o věcech přemýšlí a se stejným rozmyslem přistupoval i k rozhodnutí stát se profesionálním fotografem. A právě o tom, jak člověk dospěje k takovému rozhodnutí, přejít z fotografa, kterého fotografování “jen” baví, na dráhu profesionála, o tom, jak vzniká kalendář a také o jeho výstavě, bude tento rozhovor.

Kubo, chtěla jsem se na začátek klasicky zeptat. Jak jsi se k fotografování dostal? A co tě na tom nejvíc baví?

K fotografování jsem se dostal díky sjezdu na horských kolech, tedy díky sportu. Sjezd jsem závodně jezdil a začalo mě bavit ho i fotit. Závody byly po celé Evropě a tak  jsem si krom sportu začal cvakat i krajinky, pak lidi… A prostě mě to focení pohltilo. 🙂

Focení je krásné. Tomu rozumím, to se asi všichni shodneme. Kde se ale spousta fotografů neshdouje, je technika. Ty sám fotíš na SONY. Ale je pro tebe technika důležitá, nebo by jsi byl schopný fotit stejně dobře na cokoliv?  A v čem je SONY pro tebe jiné?

Technika je pro mě samozřejmě důležitá, ale zároveň mě baví se o ní i zajímat a zkoušet si ji. Sony mě baví hlavně díky kvalitě výstupů a technickým specifikacím, které mi vyhovují.

Martina (přítelkyně a též známá influencerka @freecoolina) také slušně fotí. Kdo koho k focení přivedl? A radíte si navzájem?

Marťu jsem asi k focení dostal já. Ještě když jsem závodil, tak já šel na kopec s kolem a Marťa dostala do ruky můj foťák a jasný instrukce, co a jak nafotit. Samozřejmě si to pokaždý nafotila po svým. 🙂 Ale fotky se ji povedly vždycky 🙂

Možná by naše čtenáře zajímalo, jak vypadá taková fotografická domácnost. Fotíte hodně společně nebo máte každý prostor na své projekty.

Každý máme svoje projekty. Ale když jde o nějaký výlet, tak táhnem za jeden provaz. Samozřejmě, když k nám jde návštěva, tak na první pohled jim musí být jasný, že nás focení baví.

Kubo, ráda bych se ale dostala k věcem, na kterých pracuješ teď. Nedávno jsi vydal kalendář. Kde vznikla myšlenka na vlastní kalendář a jak dlouho jsi si s tou myšlenkou hrál?

Já už si kdysi, cca 6 zpátky, zkusil udělat svůj první kalendář. Ten byl asi jen v nákladu 25ks. Tentokrát jsem to chtěl zkusit trochu víc ve velkým. Spojil jsem se s Janem Svobodou, který vydává kalendáře už dlouho (https://www.kalendarejanasvobody.cz) a společně jsme vymysleli strategii a pustili se do toho. 🙂

Jak moc těžké bylo vybrat 12 fotek?

Strašně. Já toho nafotím poměrně hodně a všechny fotky mám rád. Takže bych nejradši použil všechny. :))

A je možné kalendář ještě zakoupit?

Jasně, kalendářů mám ještě relativně dost a buď se dají koupit na webu kalendare.kubajsz.com a nebo třeba v Point gallery, kde mám i do 12. ledna vystavené fotografie.

Aby jsi toho neměl před Vánoci málo, před 14 dny jsi měl vernisáž. Kam na ní můžeme zajít a na co se můžeme těšit?

Výstava je v kavárně/baru Point gallery (www.pointgallery.cz) na Betlémském náměstí v Praze. Je tam 18 fotek v rozměrech 45×30 až 90×60 a je to takový výběr mých oblíbených fotek z letoška.

Byl rozdíl vybírat fotky do kalendáře a na výstavu?

Asi jen v tom, že jsem mohl kombinovat fotky na šířku a zároveň i na výšku. To mi to trochu usnadnilo.

Když se vrátím k fotografování samotnému – na Instagramu tě můžeme vidět jako influencera a hlavně jako cestovatele. Co Tě baví víc. Fotit krajinky nebo produktovky?

Rozhodně krajinky, respektive cestovat a u toho fotit. Produktovky mě baví nejvíc tehdy, když jde o auta.

Často fotíš východy slunce. Nevadí ti ráno vstávat?

Už jsem si na to zvykl a vlastně mě to baví a začal jsem brzo vstávat i ve všedních dnech. Jsem asi spíše ranní ptáče.

A co volný čas? Máš vůbec nějaký a co v takových chvílích děláš?

Volnýho času teď bylo strašně málo, jelikož stále chodím ještě do normální práce. Tzn., že jsem v týdnu od 8 do 17 za počítačem. Ale už se to nějak nedalo zvládnout a ke konci února končím a zkusím se uživit na volné noze. Takže doufám, že bude i více času na sport.

Jak dlouho ti trvalo rozhodnutí a bylo něco, co tě k tomuhle kroku opravdu přesvědčilo?

Trvalo to dlouho. Mám rád nějakou jistotu a nějak jsem stále nemohl sebrat, tak říkajíc, koule na to, abych dal výpověď. Ale už toho bylo moc a musel jsem se rozhodnout, jestli zůstanu zaměstnancem a nebo se postavím na vlastní nohy.

Co by si radil lidem, kteří také uvažují o tom, že je bude fotka živit? Co všechno by měli zvážit?

Nespoléhal bych se jen na příjem z focení a snažil bych se si zajistit více zdrojů. Asi by bylo vhodné mít raději i něco našetřeno, než se člověk rozkouká a zjistí, jak to je. Ale na tuhle otázku se mě zeptej spíš za rok :))

Máme před koncem roku, a tak mi nedá se nezeptat, jak hodnotíš svůj projekt #fotkukazdejden a chystáš něco podobného na příští rok?

Projekt #fotkukazdejden mě tak trochu přerostl a mě mrzí, že jsem se tomu nemohl věnovat tak, jak bych chtěl. Ale snažím se to znovu oživit a pomohají mi s tím ještě dva fotografové. Tak uvidíme, kam se nám to povede posunout. Jinak moje plány na 2019 jsou jednoduché. Uživit se :))

Kubo, díky. Přeji krásné Vánoce a hlavně mnoho úspěchů i v dalším roce.