Tento měsíc vám představíme čtyři osobnosti, kterých se fotografie dotýká. Nejedná se však o fotografy. Chceme vám ukázat jejich pohled na fotku a fotografy, video a videomakery, ideálně pak v kontextu práce, kterou vykonávají.

Nikol Pavlová je obrovsky talentovaná a netradičně smýšlející žena, která vystudovala módní návrhářství a druhým rokem studuje ateliér Intermediální tvorby a Uměleckého díla v prostoru na  vysoké škole Art&Design Institut.

Je člověkem, který vnímá dokonalost jednoduchosti, ale i detailu všude kolem nás. Práce módni designerky jí dává pocit svobody a seberealizace v něčem, co jí naplňuje ze všeho nejvíce.

Zajímala jsi se o umění a design už dříve?

Design miluji v jakékoliv formě. Když tvořím, jsem nejšťastnější .Delší dobu jsem se věnovala i designu interiéru, ale nakonec jsem se vrátila k fashion designu, který jsem vystudovala a kde jsem nejspokojenější.

 Studovat jsi začala už jako maminka a dospělá ženská, jak jsi se připravovala na přijímačky, přistupovala jsi k tomu poctivě a byla jsi nervózní?

Na přijímačky jsem se nepřipravovala, protože jsem se rozhodla jít na přijímací řízení ze zvědavosti pouze jeden den předem. A ono to vyšlo.

 Z čeho vychází tvá tvorba? Pro mě není příliš typická, ale miluju jí!…

Když začnu tvořit, tak nikdy přesně nevím, jak bude vypadat finální model. Nechávám vše volně plynout, a pokud se v průběhu tvoření něco nepovede, má to tak být a vždy se nakonec vymyslí ještě něco lepšího.

Vytvářím modely z neobvyklých  materiálů (plast, papír, syntetická vlákna, atd.), které nacházím náhodně na  různých místech. Mam to opačně než většina návrhářů. Nejdříve najdu vhodný materiál a až potom se mi v hlavě vytváří model. Nedělám si žádné skici… Tvořím spontánně.

Tvé designové výtvory fotografuje často fashion fotograf Petr Kozlík, jak jste spolu navázali spolupráci?

S Petrem jsem se seznámila díky společné známé. Hned první společný editorial „Play off“ byl skvělý. Sedli jsme si jak pracovně, tak i lidsky.

 V čem ti například vyhovuje jeho styl?

Petr je neuvěřitelný dříč a srdečný člověk s velikým talentem. Jsem vděčná za naší spolupráci. Patří mezi fotografy,  kteří za sebou nechávají kvalitní fotky.

Spolupracuješ i s jinými fotografy?

Ano, spolupracuji i s Jiřím Šujanským, který je pro mě také velmi talentovaný fotograf a každý projekt s ním je profesionální práce od začátku až po finální fotku.

Každý fotograf má svůj rukopis a pro mě jako pro designera je důležité, aby vždy model odpovídal  celému konceptu a vyberu fotografa.

S Jirkou jsme momentálně dokončili kalendář pro Pražské služby, kde jsem vytvářela modely z recyklovatelných materiálů .Byla to pro mě veliká výzva a z výsledných fotografií jsem nadšená.

Co je pro tebe jako designerku na výsledných fotografiích důležité?

Pro mě je důležité, aby fotka nezůstala jen fotkou, ale člověk jí vnímal jako umělecké dílo, které si rád pověsí i do obývacího pokoje.

Myslíš si, že je práce fashion fotografa náročná, například v kontextu malého českého trhu?

Podle mě je v České republice spousta talentovaných fotografů, ale neni  lehké se zde prosadit tak, jak by si člověk přál. Ne vždy mají fotografové volnou ruku a musejí splňovat kritéria klienta, a to je obvykle pro většinu fotografu omezující. Ale i tak je už v  ČR vidět spousta kvalitních fashion fotografií.

Ale toto je stejné i u většiny mladých designerů…

Pokud by se naše módní časopisy  více odpoutaly od „komerčních módních značek“, tak by lidé viděli, kolik talentovaných a šikovných lidí je kolem nás.

Jak vlastně funguje spolupráce fotografů a designerů, hádají se, diskutují atp.?

Spolupráce s fotografy není vždy stejná. Je to individuální, ale já mám jen kladné zkušenosti. Vždy je důležité se domluvit jak s fotografem, tak s vizážistou na konceptu, od toho se pak všechno odvíjí. Pokud člověk obětuje svůj čas a všichni do toho dají své maximum, tak je výsledek vidět. Zásadní je vědět, co chceme říci finální fotografii. Nakonec člověk i rád zapomene, že se kvůli složité přípravě již týden nevyspal.

POCIT z ÚSPĚŠNÉ fotografie je k nezaplacení.

Říkáš fotografům, jak chceš mít své produkty nafocené nebo jim obvykle důvěřuješ a necháváš jim volnou ruku?

Ano říkám, protože když už vytvářím model, tak si všímám, z jakého úhlu bude nejzajímavější. Pokud člověk spolupracuje s dobrým fotografem,  tak je vždy vše závislé na společné komunikaci. Ale i já jako designerka si ráda vyslechnu názor fotografa, protože on to vidí jiným okem a může výslednou fotografii posunout ještě výše.