Když jsem Ondru viděla poprvé, myslela jsem si, že to je takový hipsterský pozér, instagrammer a prostě jen nějakej mladej týpek, co se vydal na Sněžku v naprosto stylových botách… Jenže já už moc dobře vím, že tohle škatulkování může být strašně zavádějící! 

Jo, spletla jsem se, což jsem pochopila velice brzy…

Díky psaní těchto rozhovorů, začínám mít takový pocit, že svatební fotografy není možné nemít rád! S Ondrou jsem se viděla jen párkrát, ale jeho úsměv a milá tvář jsou nezapomenutelné. Je to ten typ člověka, se kterým byste se mohli vídat více, protože víte, že byste si měli o čem povídat a že máte co dočinění s člověkem, který má opravdu ryzí a čistou duši. 

Jeho způsob myšlení a vnímání světa se dokonale promítají do jeho tvorby, díky čemuž může spolupracovat s novomanželi, kteří se na něj dívají stejně. Kteří sdílí podobný hodnotový systém, a kteří přesně ví, jakého fotografa si na svou svatbu vybrali. Ondra má smysl pro detail a portréty, kterými naprosto nenuceně spojuje celý svatební příběh. Jeho fotografie jsou nezaujaté, nenucené a dokonale upřímné…

jonatan-jan-photographer-wedding-czech-hanka-0002

Ondro, nevyhneš se tomu ani ty, kdy a jak jsi se dostal k fotografii a proč zrovna svatby?

Ona se mi sama tak nějak prolnula do života. Od takového dětského “asistovaní” dědovi v zatemněné koupelně, přes dokumentaci všech bláznivých nápadů, které jsme s kamarády prováděli až po první odfocení zamilovaných kamarádů… No a svatby dělám hlavně kvůli penězům, to je přece jasné. To ví každý 😀

jonatan-jan-svatebni-bibi-marty-388

Tvůj web se jmenuje jonatan jan, jak tě to napadlo?

Vždyť tak se přece jmenuju, teda vlastně jen mé alter ego, ovšem to nejoblíbenější… Dřív jsme si totiž dávali různá, ne úplně běžná jména, abychom zmátli nevinné oběti našich žertů. Jenže ta poetika hravosti, fantazie a volnosti nám natolik učarovala, až se nám stala tou nejčistší inspirací. Jsme teď tedy Jonatan a Johana a hranice kreativity si každý den můžeme nastavit jak jen se nám zlíbí. Nejlepší věci prostě vždy vzniknou s humorem a s přáteli.

jonatan-jan-svatebni-Eva-Karen-0568

Na svém webu píšeš „každá fotografie má pro mne cenu tisíce slov…“ myslíš si, že může fotografie fungovat sama o sobě, a tedy bez kontextu dalších fotografií či textového doprovodu?

Určitě ano, jen musíme vzít na vědomí, že sama o sobě může mít pro každého z nás jiný význam. A že stejně jako je odrazem autora bude poté i odrazem toho, kdo se na ni dívá… U svateb je to potom jednodušší tím, že všichni, pro které fotografie vytvářím už jistý kontext mají. O to je zase cenější vytvořit, případně pořídit, fotografii, která je i zcela mimo její původní určení skvělá a něco ve vás zanechá.

jonatan-jan-svatebni-Eva-Karen-0577

Myslíš si, že může fotografie přetrvat v čase?

Myslíš jako umělecká forma? Kdo ví, nic není jisté, ale malířům se taky smáli, že budou zbyteční… Spíš se těším, až budou foťáky ve formě kontaktních čoček a ubude tak další překážka v komunikaci mezi fotografem a portrétovanými.

jonatan-jan-svatebni-Eva-Karen-0631

Jak vypadají tvé přípravy na svatbu?

Nemám žádný přesný rituál, ale do prvního kliknutí spouště je to vždycky hodně intenzivní… Myslím, že se tomu říká tréma :D. Z technického hlediska musím mít večer před svatbou nabité všechny baterky, sbalený batoh s fototechnikou a telefonní číslo alespoň dvou svatebčanů. Zbytek je proměnlivý.

jonatan-jan-svatebni-fotograf-photographer-prague-0001

Jak vyprávíš svatební příběh – vkládáš do něj něco ze sebe?

Asi je to vždy hodně o mně, nemyslím to špatně – neříkám nikomu, co má dělat, ale nejsem žádná moucha na zdi, nechodím kolem lidí kradmo a nesnažím se je přepadnout ze zálohy (dobře, občas ano, ale většinou jako vtip, kterému se pak společně zasmějeme). Pro mne je důležité být na svatbě přítomný, ale spíš jako kamarád nebo člen rodiny, než jako profesionální fotograf. Rád se s ostatními směju i pláču – jen při tom prostě nazapomínám mačkat čudlík.

jonatan-jan-svatebni-fotografie-radka-ladislav-0212

Ty jsi takovým folkovým fotografem, často fotíš svatby v přírodě nebo svatby s naprosto kouzelnou až pohádkovou atmosférou, to je skoro jako sen, v čem jsou tyto svatby jiné než ty „klasické“?

Hehe, folkovým? Nevím…

Ikdyž…

Význam toho slova úplně odpovídá.

Nefotím svatby jako svatby, je mi jedno jestli se budou snoubenci brát v horách, kostele nebo malé světničce někde na vesnici – vždy jde o ty lidi, o to, proč se doopravdy sešli a jak jim je všem v ten den spolu krásně. Pokud to pak jde cítit i z fotografií jsem za to hrozně rád.

jonatan-jan-svatebni-petra-dalibor-0436

V tvých sériích hrají velikou roli portréty a detaily, jsou podle tebe ve vyprávění svatebního příběhu neopomenutelné (A proč)?

Asi bych zvládl fotografovat příběh i bez detailů u těch se většinou jedná spíše o stylistickou část, takové upřesnění, nebo hru s grafikou. Bez portrétů ale asi ne. Minimálně bych si našel nějakou příležitost vyfotit portréty páru, které by vyplynuly ze situací v průběhu dne. Klidně bez vědomí portrétovaných, ale byly by tam. Jinak by to pro mne bylo jako napsat román a popsat vám pouze záda hlavního hrdiny…

Ikdyž teď jak nad tím trochu víc přemýšlím, připadá mi to jako zajímavá možnost (spíše ale pro nějaký editorial).

jonatan-jan-wedding-photographer-prague-foto-praha-dalibor-peta-0188

Proč by si podle tebe měli novomanželé nechat dělat svatební knihy?

Protože se s nimi dá později krásně házet :D.

Ne, kniha je pro mne naprosto nezbytná. Těch několik stran, které dohromady odvypráví celý den totiž nepotřebuje pin k odemknutí, elektriku ani link pro zobrazení, stačí si pohodlně sednout nebo lehnout, listovat a sdílet s blízkými.

jonatan-jan-wedding-photographer-prague-foto-praha-dalibor-peta-0192

Co ti dává fotka?

Posouvá mi ve všem hranice (ale to umění všeobecně). Takže hlavně sebereflexi a možná až jistý druh terapie…

www.jonatanjan.cz 

www.bonnieaclyde.cz

jonatan-jan-andrea-jakub-svatebni-0512