Jak se zdá, Vojta Hurych je osudovou osobností mého života. Stejně jako Honzu, i Štěpána jsem poznala díky němu. V březnu jsem přednášela na akci FORUM – Setkání svatebních fotografů, kterou organizoval Vojta Hurych s Petrem Wagenknechtem a kde byl jedním z přednášejících i Štěpán.

Když jsem ho uviděla, okamžitě jsem si ho „zamilovala“ a mé city k němu vydržely i poté, co mi řekl „Teda Romčo, já jsem se tak strašně těšil, až tě poznám. Honza mi o tobě tolik vyprávěl. Sice jsem si ze začátku myslel, že jsi „mimo“, ale už delší dobu si to fakt nemyslím a měl jsem tě rád, ještě než jsem tě poznal…“. Tahle hromová upřímnost mě odzbrojila. Ne každý by jí rozdýchal, ale vzhledem k tomu, že jsem v tomhle dost podobná, věděla jsem, že Štěpán bude stejný punkáč jako já. A taky, že jo! Je to punkáč se srdcem na dlani a další ze série neskutečných vypravěčů láskyplných příběhů.

Jeho fotografie jsou plné děje a je z nich cítit Štěpánova role fotografa pozorovatele. A já mám tuhle formu přístupu ke svatební fotce moc ráda.

Štěpáne, nemohu si odpustit svou úvodní otázku, je to takový můj otvírák, stejně jako první fotka u fotoreportu – kdy a jak jsi se dostal k fotografii?

Já bych ti to fakt moc rád napsal, ale žádnou konkrétní historku nemám. Nejspíš mě nebavilo vstávat každý ráno do práce a focení bylo to jediný, co jsem uměl.

afop (1 of 11)

Proč zrovna svatby?

Protože miluju reportáž a zároveň mám velmi kladný vztah k penězům. Navíc pořád pracuješ na party, to je sen, ne?

afop (2 of 11)

 

Tvá životní partnerka Helena je též fotografkou, fotili jste spolu někdy svatby? pokud ano, jaké to je fotit svatby ve dvou?

Fotili jsme spolu asi pět let. Tohle je hrozně individuální, někomu to vyhovuje, ale já fotím radši sám. Vždycky jsem věděl, že tam je, věděl jsem, že to nafotí dobře, ale vždycky jsem si to stejně došel nafotit sám. Ale asistenta mám téměř na každé svatbě, bez Toma bych se někdy zbláznil.

afop (3 of 11)

Uhodla jsem správně, že jsi spíše v roli pozorovatele, než-li fotografa ovlivňujícího dění? co si myslíš o ovlivňování svtebního děje?

To nevím, já si myslím, že fotograf ovlivňuje veškerý děj, už jen tím, jak vypadá, jak se chová atp. Nejsem ten introvertní pozér, co ti bude vyprávět, jak tiše pozoruje děj a  přemýšlí o světle a kompozici (o tom se nepřemýšlí, to funguje v mozku automaticky). Ale samozřejmě nikomu neříkám, kde má stát, jak se má tvářit atp., to fakt ne.

afop (4 of 11)

Reportážní fotograf může mít trochu problém s aranžovanými portréty, ale i ty jsou součástí svatby, jak to máš ty?

Nemám je rád, dávám samozřejmě  přednost reportáži, mám rád emotivní fotky, u kterých jednou budeš vzpomínat, smát se nebo plakat, ale ta fotka tě tam dokáže i po letech vrátit a vyvolat v hlavě vzpomínku. Pár portrétů na svatbě rád nafotím, ale tu show, kde se tahá  přenosná studiová technika po poli, tu nehraju. .-)

afop (6 of 11)-2

Na co se při focení svatby soustředíš, čeho si všímáš – každý fotograf má oko pro něco jiného (u mě to jsou například gesta vyjádřená pohyby rukou)?

Na to co mi zrovna přijde zajímavý ☺

Vafop (7 of 11)

V čem je podle tebe důležité předsvatební setkání?

Je to pro klienty jediná šance jak zjistit, jestli fotky, které se jim líbí, dělá člověk, kterého chtějí mít celý den vedle sebe. Ten pocit, který jim z tebe zůstane, když si večer sbalíš věci a odejdeš, je stejně důležitej jako fotky, které pak odevzdáš. Jídlo v restauraci ti taky někdy může chutnat jen do té doby, než uvidíš kuchaře. ,-)

afop (8 of 11)

Myslíš si, že se svatební fotka jako žánr nějak vyvíjí – mění v době?

Jasně, neuvěřitelně rychle a ve všech směrech, o tom se vůbec nemá smysl rozepisovat, protože bych popsal několik stránek.

Tafop (9 of 11)

Tvůj web byl v nedávné době ve fázi rekonstrukce, posunula tě někam tvorba nového webu?

Neposunula. Já tyhle věci řeším vždycky neskutečně intenzivně, ale vydrží mi to jen pár dnů. Řešil jsem jen formu, obsah zůstává.

afop (10 of 11)

Sám jsi přednášel na forum – setkání svatebních fotografů, je podle tebe důležité sdílet své zkušenosti a dovednosti s ostatními (A proč)?

Budu upřímnej. Zkušenost je ze své podstaty nepřenosná, každý si jí musí získat sám, dokud to nezkusíš, nemáš zkušenost. Myslím si, že to podstatný, je nesdělitelný. Ale o tom nepodstatným, jako je třeba technika se dá mluvit pořád a je zkrátka fajn se navzájem znát a potkávat. Setkání svatebních fotografů byla mimochodem opravdu skvělá akce.

afop (11 of 11)

www.stepanmikuda.cz