Už zase to FORUM!

Everbay. Kdo to je?

Zuzka a Martin…

Jejich práci jsem znala, ale je samotné nikoliv. Poznala jsem je, když vstoupili na pódium a klidně promluvili ke ztichlému sálu. Tak krásně se doplňovali. Hned jste věděli, že se mají opravdově rádi, že se respektují, tolerují a že jsou jeden pro druhého požehnáním.

Byly to dva úsměvy, dva páry šikovných rukou, dva páry vnímavých očí, dvě sehrané duše, dvě kouzelná srdce. Fakt nechci, aby se z toho stalo klišé. Rozhodně nemám ráda každého svatebního fotografa. To jen ty výjimečné, lidské, renesanční jako je Zuzka a Martin a jejich tvorba!

Ufff, jak krásně se jejich fotografie a pohledy doplňují. Mají rádi Polaroid, analog a nebojí se ho používat i na svatbách. Kouzlo, které je s fotkou, jíž člověk třímá ve své ruce, spojeno, je pro ně uměním hodným obdivu. Tyto fotografie jim připomínají, jakou moc může mít čas a jak může jedna fotka odolat věkům. Až by se zdálo, že neexistuje nic jako zapomnění… Je to odkaz dalším generacím. Je to dar plný střípků ze srdce Zuzky a Martina. Je to Everbay everyday…

JAK SE ZUZKA POTKALA S MARTINEM? 

Zuzka: Jednou večer jsem seděla na terase v Řecku, kde jsem v tu dobu pracovala a četla jsem blog o marketingu a sémiotice, který psal Martin a já jsem mu napsala, že ho ráda čtu. On mě na oplátku pozval, až budu v Praze, na marketingové setkání Young Heads a po jednom z nich jsme pak omylem zabloudili do jednoho našeho oblíbeného rockového baru… 😉

everbay-photography-01

JAKÁ BYLA CESTA ZUZKY A MARTINA K FOTOGRAFII? 

Martin: Oba jsme rádi fotili ještě předtím, než jsme se poznali, ale v tu dobu by nás nenapadlo, že se focením budeme jednou živit. Náhodou jsem narazil na práci Jonase Petersona, který o svatbách vyprávěl úplně jiným způsobem, než se to dělalo u nás, a když měla potom jedna kolegyně svatbu, rozhodl jsem se zkusit, jestli by mě bavilo dokumentovat pro lidi tenhle jejich významný den.

Zuzka: Už odmala jsem tvrdila, že budu fotografka, ale taťka mi říkal, ať vystuduju něco pořádného a focení mám jako hobby. Po vysoké škole jsem pracovala v marketingu, ale současně jsem věděla, že bych chtěla dělat něco smysluplnějšího a focení svateb se ukázalo jako vhodná cesta. Pracuju zaroveň ještě v malé agentuře, kde společně s týmem děláme na jednom zajímavém kreativním projektu. Kombinace obou směrů mi zatím naprosto vyhovuje.

everbay-photography-03

PROČ SI MYSLÍTE, ŽE SE ČÍM DÁL TÍM VÍC LIDÍ UCHYLUJE K DOWNSHIFTINGU? 

Martin: Pro spoustu lidí je podle všeho čím dál víc důležité dělat v životě smysluplnější práci, a současně nechtějí život dělit na čas, kdy jen vydělávají peníze a čas, kdy je jednoduše spotřebovávají.

everbay-photography-04-1000

JAKÁ BYLA CESTA K EVERBAY, TEDY SPOLEČNÉMU FOTOGRAFOVÁNÍ SVATEB?

Martin: Chtěli jsme dělat něco smysluplnějšího. Věříme, že člověk je tím, co dělá, a proto je nejlepší hledat způsob, jak zajistit, že to co tě baví dělat, tě současně i živí.

everbay-photography-05

JAK SE FOTÍ SVATBA VE DVOU, V ČEM VÁM TO DÁVÁ VÝHODU? 

Martin: Mít v páru společnou práci je podle mě skvělé, protože nám v podstatě ani nepřipadá, že oddělujeme pracovní a osobní život. Máme podobný pohled na věci, a tak se vzájemně doplňujeme a zároveň i inspirujeme. Konkrétně na svatbě se díky tomu můžeme v případě potřeby rozdělit a máme jistotu, že výsledný příběh bude působit jednotně.

everbay-photography-08

FOTÍTE HODNĚ ZAHRANIČNÍCH SVATEB, JAK SE K TOMU DOSTÁVÁTE A CO VÁS NA TĚCHTO SVATBÁCH BAVÍ? 

Martin: Rádi cestujeme, jako asi každý, a tak se přirozeně snažíme spojit poznávaní jiných zemí s prací. Je zajímavé, že ty nejhezčí věci často přicházejí ze směrů, odkud by je člověk na první pohled nečekal. Třeba teď píšeme z Provence, kde jsme fotili svatbu sestry jedné Francouzky, se kterou jsme se náhodou seznámili v Londýně, jí se líbila naše práce, a tak nás oslovila i na focení své svatby. Na zahraničních svatbách máme rádi, že býváme na daném místě víc dní, a občas s rodinou strávíme víc času a můžeme je tak lépe poznat. Dají nám navíc tipy, kam se pak můžeme jet sami podívat.

everbay-photography-11-2

CO MILUJETE NA FOCENÍ SVATEB? 

Martin: Jednoznačně lidi. Není to příběh o místě, výzdobě a věcech, ale o tom, kdo ti lidé jsou a co spolu v ten den zažijí.

everbay-photography-12

CO VÁM DÁVÁ ANALOG, V ČEMJE PRO VÁS NENAHRADITELNÁ ANALOGOVÁ FOTKA? 

Martin: Povaha naší práce je hodně osobní, my jsme ani Everbay nikdy nebrali jako byznys, a tak se přirozeně snažíme, aby i naše fotky působily osobně. Jednou z hlavních výhod filmu je podle mého názoru to, že z něj člověk může dělat ruční zvetšeniny na nádherný papír v archivní kvalitě. Tím spíš když použiješ třeba středoformátový film. Když takovou fotku pak lidem předáváš, je to úplně jiný pocit, než když jim dáš flashku. Rádi ale fotíme i digitálně, na naší době je úžasné, že má člověk tolik možností jako nikdy předtím.

everbay-photography-13x

MŮŽE JÍT FOTOGRAFIE PROTI PROUDU ČASU? 

Martin: Proti času asi ne, ale čím dál víc vnímám historickou hodnotu fotky. Pro klienty, kterým jsme vyfotili svatbu před pěti lety, nemá dneska pravděpodobně až tak velký význam fotka dekorací, jako portrét nebo moment, který vystihne všechno, co se vlastně stalo.

everbay-photography-17

KDO BUDE FOTIT VAŠÍ SVATBU? 

Martin: Máme rádi fotografy, kteří umí zachytit upřímné momenty, a podle toho zřejmě jednou budeme vybírat. 🙂

www.everbay.co

everbay-photography-18