Jsou fotografie, které si zaslouží být vidět. Ať už je to fotografie s významnou uměleckou hodnotou, nebo portrét blízké osoby, která má pro vás tu vyjímečnou hodnotu. Taková fotografie bude samozřejmě nejlépe vidět vytištěná a pověšená na zdi. Pokud nechcete fotografický tisk prostě jen přilepit na zeď lepicí páskou nebo připevnit připínáčkem jako plakát, je zde řešení. Pojďme se podívat na možnosti, které můžete využít.

Fotografický tisk vložený v rychlorámu (cliprámu)

Nejjednodušší způsob zavěšení je vložení fotografie za sklo do tzv. ClipRámu. Jedná se o zadní desku, nejčastěji MDF nebo Sololit a přední sklo nebo plexisklo. Celé to pohromadě drží pomocí kovových spon. Tato varianta je oblíbená pro svoji minimální pořizovací cenu v řádu desetikorun. Mohu ji ale doporučit jen pro velmi krátkodobé použití, většina fotografií se totiž pod sklem během času působením okolní vlhkosti zvrásní a zvlní.

ram-euroclip

Zajímavější variantou rychlorámu je skutečný rámeček, dřevěný nebo kovový, který také obsahuje sklo a zadní desku. Tato deska je pomocí chytrých kovových spon přitlačena do rámu. Toto provedení se dá již považovat za estetické, protože sponu nejsou ze předu vidět, a rámečky se vyrábí v mnoha barevných i tvarových provedeních. Stejně jako ClipRámu zde hrozí zvlnění fotografie, která není k zadní desce nijak fixována.

Rychlorámy jsou každopádně ideální pro krátkodobé vystavení fotografií, tedy pro výstavní účely, nebo pokud doma rádi pravidelně obměňujete vystavené fotografie v rámech. V takovém případě si nemusíme lámat hlavu s trvanlivostí řešení.

3qframe

Fotografický tisk v paspartě

Tisk v rychlorámu nebo v klasickém rámu uříznutém na míru, můžete ozvláštnit přidáním pasparty. Pasparta je silný karton (nejčastěji o tloušťce 1.4mm), do kterého je speciální řezačkou vytvořen zkosený výřez o velikosti fotografie. Tím dostane fotografie estetický odstup od rámu, a na zdi tak více vynikne. Do pasparty je se fotografie většinou zavěsí pomocí lepící pásky za horní okraj.

Detail-pasparta

Toto provedení je, pokud použijeme kvalitní nekyselé materiály, ideální pro rámování cenných tisků. Zarámováním totiž nedojde k jeho poškození, a je možné ho v budoucnu z rámu jednoduše vyjmout. Podmínkou je právě použití nekyselé zadní desky, pasparty i lepící pásky. Levné papírové produkty totiž obsahují kyseliny, které v čase prostupují do papíru s tiskem, a ten jejich vlivem zežloutne.

Celý obraz je vhodné zakrýt sklem nebo plexisklem. Modernější plexisklo, okem nerozeznatelné od skla, je přitom vhodnější volbou. Je o polovinu lehčí než sklo a nerozbitné. Navíc obsahuje na rozdíl od obyčejného skla přirozený UV filtr.

Obraz-v-pasparte

Fotografický tisk nalepený na desce

Minimalistickou variantou adjustace, neboli uchycení fotografie na podložku, je její nalepení na samolepicí desku. Samotné nalepení, neboli kašírování, je nejlepší způsob jak zaručit, že tisk zůstane navždy rovný a hladký, a při správné volbě desky se nikdy nezvlní. Tuto desku můžete pomocí malého háčku zavěsit přímo na zeď. Pokud se smíříte s tím, že z boku je vidět surová deska, jedná se o cenově výhodné provedení obrazu.

V praxi se můžete setkat s několika typy desek.

  • Foamboard, deska s pěnovým jádrem a papírovým povrchem. Vyznačuje se příjemnou cenou, ale také malou pevností. Snadno se vlivem pnutí lepených vrstev sama ohne. Hodí se tedy hlavně pro umístění do rámu.
  • Kapa – nejznámější deska s pevným pěnovým jádrem. Vyrábí se s několika povrchy (papírový, plastový, s hliníkovou zpevňující folií). Tato deska je pevná a nedochází zde k velkým ohybům. Hlavně 10 mm varianta je vhodnou deskou pro přímé zavěšení na zeď.
  • Forex – PVC deska s tvrdým povrchem, nejčastěji používaná v reklamní oblasti, a pro zavěšení v exteriéru. Pro přímé zavěšení na zeď se nehodí, protože je velmi pružná a ohebná.
  • Dibond – hliníková sendvičová deska s plastovým jádrem. Velmi pevná, nejlepší volba pro tisky které mají dlouho vydržet. Nekroutí se, je pevná i při tloušťkách okolo 3mm. Na zadní stranu je možné připevnit závěs, který desce dodá zajímavý odstup od stěny.

 
Desky

Fotografický tisk s laminací

Samotný tisk nalepený na desce, ať už je umístěný v rámu nebo přímo zavěšený na zdi, je vhodné chránit laminací, o které jsme mluvili v minulém dílu.

Fotografický tisk nalepený na desce v rámu

Deska, na kterou je nalepen tisk, v ideálním případě poslouží pro přímé vložení do rámu. Rámem se v tomto případě myslí na míru uříznuté lišty, v rozích spojené. Lišty mohou být dřevěné, které se spojují speciální rámařskými sponami, a i deska je do nich připevněna rámařskou sponkovačkou. Nebo hliníkové, které jsou spojeny pomocí šroubovací montážní sady.

Detail-alurám

Rámovaný tisk je nejvyšší kategorií adjustace. Rám přirozeně skryje surové hrany desky a případné nedokonalosti. Svojí pevností dokonale narovná pěnovou desku, a díky nepřebernému výběru lišt, se z obrazu stane designová záležitost, která může váš interiér jenom obohatit.

Obraz-s-laminaci-v-ramu

Tisk na napnutém plátně

Umělecké plátno je jistě tou pravou klasikou. Díky moderním tiskovým technologiím je možné na plátno přenést i digitální fotografii. Plátno se po napnutí na neviditelný klínový rám (blind rám) může zavěsit přímo na zeď nebo vložit do dostatečně vysokého rámu (základní blind rám má výšku 2cm, takže vhodný rám, do kterého se plátno vejde musí mít vnitřní výšku také minimálně 2cm).

Detail-platno

Důležitým prvkem klínového rámu, jsou dřevěné klínky, které jsou v rozích obrazů a jejich zaklepnutím do rámu dojde k dokonalému napnutí plátna. Správně napnuté plátno by mělo na poklep znít jako bubínek.

Zrcadleni-vs-GalleryWrap

Boční strany plátna, které bude viset na zdi, je vhodné také potisknout motivem. To se dá udělat jednoduše tak, že se samotná fotografie vytiskne větší než požadovaný rozměr obrazu, a přes hrany blind rámu se jednoduše ohne (říká se tomu Gallery Wrap). Nebo ještě lépe, motiv se na hraně blindrámu otočí a pokračuje zrcadlově dál. V prvním případě dochází ke ztrátě motivu, který ze předu není vidět, a zvláště u malých obrazů to může být velký problém. V druhém případě zrcadlení, k žádné ztrátě motivu nedojde, a fotografie je vidět celá.

Obraz-na-platne

Tisk nalepený na plexiskle (FaceMount)

Posledním typem, který se v posledních letech objevil na trhu je tisk za akrylovým sklem (plexisklem), tzv FaceMount. Fotografie je zde nalepená ze zadu na silné plexisklo, poté překryta další deskou, ideálně hliníkovým dibondem. Hrany jsou následně vyleštěny, a pomocí hliníkového závěsu je celek pověšen na zeď. Díky silnému plexisklu s vysokým leskem, dostane fotografie neuvěřitelnou hloubku barev a kontrast. Zaleštěné hrany působí zase velmi luxusním dojmem, a svým minimalistickým pojetím se hodí do moderních designových interiérů. Samotná fotografie je svým umístěním pod plexisklo s přirozeným UV filtrem velmi dobře chráněna po velmi dlouhou dobu.

8acryl

MiniArt

Nakonec bych rád zmínil speciální produkt, který pochází z dílny PICTOARTu. Jedná se o miniaturní verze napnutého plátna a nebo FaceMount plexiskla. Vyrábí se ve standardizovaných velikostech 20x13cm a 16x16cm v dárkové krabičce. Myšlenkou miniobrazů je, že z nich snadno vytvoříte takovou malou domácí galerii. Například z vašich cest, nebo fotografie vašich dětí. Každý rok můžete například přidat nový miniobraz, a sledovat jak vaše děti rostou.  Díky dárkové krabičce a prostoru pro věnování na zadní straně obrázku, je z nich ideální dárek, například pro babičku.

7canvas

7acryl

MiniArt-Krabicka

V příštím díle se podíváme na to jak správně připravit data, než je zašlete k tisku.

Radek Mikuláš
PICTOART.cz
výrobce obrazů s vysokým archivním potenciálem