Mnoho z vás již určitě zkoušelo fotografovat zvířata. Je to krásné a vděčné téma. Ať už se rozhodnete pro focení v domácích podmínkách, ve volné přírodě, v ZOO nebo přímo na Safari, budete muset řešit celou řadu věcí.

Focení zvířat má asi nejblíže k portrétní a reportážní fotografii. Stejně jako u portrétu je to hodně o zachycení nějaké emoce (kdo tu říká, že zvířata nemají emoce?!) ale často i nějaké činnosti, děje nebo pohybu. Určitě je dobré začít spíše statičtějšími momentkami (klidnějšími a pomalejšími zvířaty) než hned chtít vyfotit geparda v běhu či orla při lovu.

Vše má svůj čas a místo

Podobně jako u jiných foto disciplín je třeba vše dobře naplánovat a načasovat. Začněme výběrem správného místa a doby focení. Dále je to příprava správné techniky, její nastavení a pak už jen pečlivě komponovat a čekat na ten správný moment. Zdá se to snadné, že?

Doba i místo má zvláštní význam. Nejhezčí světlo bývá ráno a v podvečer (tzv. “zlatá hodinka”), to platí vesměs univerzálně. Nicméně otázkou je samozřejmě i to, jaká zvířata chcete fotit. Je-li vám to jedno a chcete-li pouze pěkné snímky různých zvířat, ideální volbou je ZOO (byť jste tam často omezeni místními nařízeními, ploty, dobou krmení atd.). Naopak, pokud se zaměříte na konkrétní druh, není nad volnou přírodu a přirozené podmínky. Pak je ale třeba se na daný druh dobře připravit, nastudovat jeho zvyky a najít správné místo. Zde platí více než kde jinde, že trpělivost růže přináší!

Jakou fototechniku použít

V domácích podmínkách nebo v ZOO jsou zvířata více v klidu. Tam to není až takové drama. Ovšem ve volné přírodě je to jiná káva! Často jde o rychlé, akční fotky. Tomu by měl odpovídat dostatečně rychlý fotoaparát. Rychlé měření i ostření (AF/autofocus) a sériové snímání. Objektiv se hodí s delším ohniskem a raději zoom nežli pevný objektiv (ne že by pevné sklo nefungovalo ale zoom je zde zkrátka praktičtější). Typickým teleobjektivem je například 70-200mm f/2.8, pevným sklem pro focení zvířat pak třeba 300mm. Jde o to, že potřebujete odstup, zejména v divoké přírodě se nelze moc přiblížit, aniž byste zvířata nevyplašili. Nutná je podpora rychlého, ultrasonického ostření (USM/Canon, SWM/Nikon, HSM/Sigma, SSM/Sony). Vynikajícím pomocníkem je optický nebo mechanický stabilizátor.

 

Nastavení fotoaparátu

Expoziční čas musí být dostatečně rychlý, aby “zmrazil” případný pohyb na scéně. U focení zvířat se pohybuje – dle situace, od cca 1/125s (spíše klidnější scéna) přes cca 1/250s (pohyb) až klidně po 1/1000s (velmi rychlý pohyb – pták v letu, zvíře v běhu atd.). Pohyb ruky řeší stabilizátor, stativ nebo krátké expoziční časy. Ostatní parametry (ISO, clona) nejsou většinou až tak podstatné, ty přizpůsobíme expozičnímu času, který je zde přeci jen většinou zásadní.

Co se týče rozostření pozadí (malé hloubky ostrosti), to nám většinou bez problému zařídí dlouhé ohnisko (200mm, 300mm). Priorita času (Tv/S) je zde velice vhodný režim. Nebojte se vyšších ISO hodnot. Právě u dynamických fotografií – natož v kombinaci s dlouhými ohnisky – není ani přes den ničím výjimečným ISO 800 i více. Případný obrazový šum se pak dá poměrně snadno odstranit ve foto editačním SW (Adobe Lightroom, Zoner Photo Studio aj.).

A co fotografický blesk? Někteří jej hojně používají, osobně však blesk na zvířata rozhodně nedoporučuji. Pro zvířata obecně je blesk extrémně nepříjemným. Navíc, často jste stejně natolik daleko, že vám blesk v ničem nepomůže, jen by více uškodil (typicky vyplašil zvíře), minimálně vám bude zbytečně “žrát” energii.

Ostření

Důležitý je výběr ostřících bodů (AF zone, AF area). Automatický výběr (všechny AF body aktivní) příliš nedoporučuji, snadno se totiž „chytí“ bod (krajní, spodní), který zrovna nechceme. Lepší je manuální výběr a pouze jeden ostřící bod (One shot – Canon; AF-S – Nikon). Ten navíc lze dle potřeby měnit. Množství fotoaparátů je vybaveno i tzv dynamickou oblastí AF. Pro dynamickou fotografii určitě vhodnější, neboť pokryjete tak větší část scény a pravděpodobnost dobrého zaostření se zvýší. Při akčních scénách přijde vhod i tzv. kontinuální režim ostření (AF servo – Canon; AF-C – Nikon). Ostří neustále, dokud držíte namáčknutou spoušť.

Tipy na závěr

V první řadě si hlídat okolí fotografovaného subjektu. Správná volba vhodného pozadí je důležitá, pozadí by mělo být v kontrastu s hlavním objektem – tak akorát (ani moc ani málo, aby spolu “nesoupeřily” ale ani aby vzájemně nesplývaly). Důležitý je směr pohybu, ten by měl smeřovat dovnitř do fotografie. Běžnou chybou je dotyk s okrajem fotografie

Při focení zvířat to je hodně o rychlosti, postřehu a předvídavosti ale také o empatii a samozřejmě zkušenostech. Musíte mít v první řadě ke zvířatům kladnývztah, pak to bude fungovat!

Hodně štěstí s fotografováním zvířat.