Je tu období zimy, mrazu ale také lyžování, bruslení a zimních radovánek. Pro jedny období krajně nepříjemné, pro druhé naopak fascinující. Fotografové patří z větší části právě do té druhé kategorie. Zima má totiž jedinečné kouzlo co se týče dechberoucích fotografií a kompozic. Na druhou stranu je zima však i extrémně náročná jak pro fotografy, tak i pro jejich vybavení.

V tomto článku si povíme něco o tom, jak připravit a jak ochránit před zimou svou fotografickou techniku 

Ilustrační foto: Martin Hájek

Moderní technika vydrží víc než by se zdálo

Pravděpodobně první otázkou, která vás napadne, bude:

“Mohu vůbec fotit a natáčet v zimě?”. Samozřejmě, že ano! Digitální fotoaparáty vydrží opravdu hodně: déšť, sníh, mráz, horko (mohu ze své dlouholeté praxe potvrdit). Výrobci garantují bezproblémový chod běžných digitálních fotoaparátů v rozmezí cca 0°C až 30°C. Samozřejmě počítají s velkou rezervou, v praxi si tak můžete klidně “přihodit” +/- 10°C na obě strany. Ve skutečnosti se tedy nemusíte obávat fotografovat i natáčet videa jak v -10°C mrazech tak i na letní dovolené v rovníkových oblastech, kde teploty běžně jdou přes 40°C.

Žádný extrém ale není dobrý

Abychom to však nepochopili špatně, tím vás rozhodně nenabádám k nějakým extrémním teplotním zátěžovým testům své techniky. Když je opravdu zima, techniku se snažte vystavovat přímému mrazu (větru, dešti, sněhu) jen na dobu nezbytně nutnou. Platí zde jednoduché pravdlo: “Je-li nepříjemně nám, je nepříjemně i technice” (byť ta vydrží přec jen víc, než fotograf :-)).

Odolné i outdoorové fotoaparáty

Samostatnou kapitolu představují utěsněné nebo přímo odolné/outdoorové fotoaparáty a objektivy. Sem patří například reportážní foto technika, která je vybavena vyztuženou kostrou (z kovu, karbonu a pevných, lehkých slitin) a speciálním utěsněním. Díky tomu vydrží i výrazně horší zacházení oproti běžným fotoaparátům. Sem patří třeba takový Canon EOS 7D Mark II nebo Panasonic LUMIX DC-G9.

Canon EOS 7D Mk II, foto: Martin Hájek

Nejen fotograf, i foťák chce být v pohodě

Jak už jsem naznačil výše, není-li v pohodě fotograf, nejspíš nebude ani technika. Pro nás je v zimě základem: kvalitní, teplé a pohodlné boty; pořádná bunda a kalhoty; čepice a rukavice. Stejně tak i technika chce být v suchu a teple (pokud právě nefotíte, samozřejmě). Proto je ideální volbou pořádný foto batoh nebo brašna. Batoh nebo brašna by měly být dostatečně vypolstrované, vyrobené z nepromokavého materiálu, případně ještě opatřeny pláštěnkou (u dražších modelů je standardem).

Sluneční neboli dešťová clona 🙂

Příslušenství si zaslouží také péči

Třeba si hlídat a hýčkat i objektivy. Možná už jste zažili, jak nepříjemné dokážou být kapky a vločky na objektivu. Vzhledem k tomu, že používám téměř permanentně nějaký fotografický filtr (CPL, ND, Variabilní nebo minimálně UV filtr), jsem většinou v pohodě. Kvalitní filtry jsou navíc vybaveny dnes již speciálními nano vrstvami, které odpuzují kapky a nečistoty. Dalším skvělým pomocníkem je běžná sluneční clona, který se v horších podmínkách vlastně mění na clonu “dešťovou” (také používám často a rád). Samostatnou kapitolu pak představují akumulátory. Ty jsou velice náchylné na nízké teploty a při prochladnutí skokově ztrácí kapacitu. Proto mějte vždy alespoň 1 náhradní baterku a tu pěkně v teple – ideálně v kapse nebo v batohu.

Fotografické filtry, foto: Martin Hájek

Shrnutí

Pokud je počasí opravdu drsné, stojí za zvážení, jestli vůbec má smysl fotit. Pokud ano a nevlastníte zrovna odolný a utěsněný model, může pomoci i obyčejná pláštěnka nebo igelitový pytlík (pro zabalení objektivu a techniky – lepší něco než nic, že?). Pochopitelně v podobném marastu zapomeňte na výměny objektivů.

Ovšem jednoznačně nejhorší jsou pro techniku prudké teplotní skoky. Tedy například když přijdete s vymrzlým foťákem do vyhřáté chaty. Každý, kdo nosí brýle to dobře zná, že? Jak se vám orosí, když přijdete z mrazu do tepla. Je to prostá fyzika a jev zvaný “kondenzace” (když se “potká” studený a teplý vzduch, který se ochladí a nadbytečná vlhkost se vysráží). A to samé se děje s fotoaparátem. Nemilá představa, že?! Proto je dobré teplotní šok, co nejvíce zmírnit. Například nechat celý fotobatoh i s techniku nejprve v chodbě a až po nějaké době (klidně i pár hodinách) vše přemístit do chaty.

Takže, nebojte se techniku trochu “potrápit” ale nepřehánějte to! A hlavně, myslete na své pohodlí, stejně tak jako na pohodlí techniky.

Hodně štěstí…