Rád bych vás přivítal u nového seriálu, kde se dozvíte proč a jak převést svoje digitální fotky do pevné podoby.

Proč tisknout

Trendem doby je, že díky digitální technologii, ať už klasických fotoaparátů, nebo mobilů, vzniká neuvěřitelné množství fotek. Zamysleme se ale nad tím, co s těmi všemi fotkami bude za deset, dvacet nebo padesát let. Když se podíváme zpět jen několik málo let, digitální fotka v podstatě neexistovala, přitom se už několikrát změnila technologie, kterou je možné digitální fotografie uložit a uchovat. Formáty souborů se neustále vyvíjí, a dnes standardní JPG za několik desítek let vůbec nemusí být podporován a vaše databáze fotografií, pokud ji nebudete pravidelně konvertovat do nových formátů, bude nečitelná.

Kdo si dnes ještě vzpomene na CD a DVD, které jsou mimochodem jako archivační médium naprosto nevhodná, protože už po několika letech je velká část z nich nečitelná. Kolika z vás už odešel pevný disk v počítači, plný nezálohovaných fotografií. V posledních letech je stále oblíbenějším způsobem uchování dat a tedy i fotografií jejich ukládání na různé cloudové služby a sociální sítě. Neexistuje ale záruka, že taková služba bez varování nevypne své servery a vy už svá data nikdy neuvidíte.stampa

Co tedy zbývá? Je dobré si vzpomenout na starou dobrou klasiku, fotografie vytištěná na pevné médium, které nepodléhá technologickým změnám a novým trendům. Samozřejmě tímto způsobem nelze uchovat desítky tisíc fotografií, které každý z nás za svůj život pořídí. Ale ruku na srdce, to je velmi dobře. Je dobré se zastavit, a vybrat z té hromady několik kousků, které za uchování opravdu stojí. Zkuste se někdy s odstupem podívat na fotografie staré několik let, a jistě mi dáte za pravdu, že většinu z nich s klidným srdcem smažete a ty které zbudou, pak stojí za to, aby byly převedeny do fyzické podoby a uchovány jako rodinné stříbro pro další generace.

Jaké jsou možnosti

Dnes existuje několik možností jak s tiskem fotografií naložit. Ty se liší jednak cenou a pak tím pro jaké fotografie a pro jaké jejich množství se hodí.

Minilab
Klasické a léty prověřené zpracování fotografií v malém formátu. Typicky 9×13 nebo 10×15 cm. Fotografie nejsou většinou tištěny, ale zpracovávají se v profesionálních velkokapacitních strojích klasickou mokrou cestou s digitálním osvitem. Někdy v menších minilabech je možné se setkat s technologií termosublimace nebo i inkoustového tisku. Výsledné fotografie je nakonec dobré vložit do jednoduchého alba s průhlednými kapsičkami správného formátu. Tato technologie má výhodu v nízké ceně za jednu fotografii a je tedy vhodná pokud chcete uchovat větší množství fotek.Photos

Fotoknihy
Trend posledních let, to jsou fotoknihy, jsou dobře použitelné pro vytvoření vzpomínky z jednotlivých a uzavřených akcí jako je dovolená, rodinná oslava nebo svatba. Knihou se příjemně listuje a pokud tomu věnujete dostatek času, můžete vytvořit a prezentovat i velmi zajímavě zpracované příběhy, včetně doprovodných textů. Cenově dostupné knihy se tisknou různými technologiemi různých výrobců. Nejčastěji, podobně jako časopisy na křídový papír, technologií podobnou barevným laserovým tiskárnám. Samotná kvalita tisku je přijatelná, ale ani zdaleka se neblíží ostatním zde zmíněným. V tisku je při bližším pohledu většinou viditelný tiskový rastr a barevné podání je často překvapením, ale ne vždy příjemným. Při vyšší investici je možné pořídit i velmi kvalitní fotoknihy tištěné špičkovou fotografickou inkoustovou technologií. Vzhledem k jejich ceně jsou většinou používány v případě svateb a podobných významných událostí.

Vlastní tiskárna
Domácí inkoustová tiskárna, většinou ve formátu A4 nebo A3, se stává běžnou výbavou domácnosti. Stačí místo obyčejného kancelářského papíru pořídit papír fotografický, který je potažen speciální vrstvou pro přijímání barevného inkoustu a získáte fotografie v podobné kvalitě jako z minilabu. Výhodou je tedy, že můžete kdykoliv tisknout i třeba jen jednu fotografii, a celý proces, včetně barevných korekcí máte pod kontrolou. Nevýhodou potom je, že samotný tisk je relativně drahý a běžné domácí tiskárny používají inkoust a papír, který nemá velký archivní potenciál.Photobook with Photos of Beach Scenes Floating

Velkoformátový inkoustový tisk
Poslední možností, je svěřit tisk fotografie laboratoři, která používá moderní pigmentový tisk. Technologie je podobná jako u malých domácích inkoustových tiskáren. Inkousty však obsahují barevné pigmenty v několika odstínech, které umožní zobrazit velmi široké barevné spektrum. Tisk může mít velikost kratší strany až 1 metr v některých případech i 160 cm. Při správné volbě tiskového materiálu a zpracování je možné dosáhnout archivního potenciálu až 150 let, kdy nedojde k vyblednutí, ani jiné nežádoucí změně vzhledu tištěné fotografie.

Velkoformátový inkoustový tisk nabízí nepřeberné množství tiskových materiálů, lesklých i matných uměleckých FineArt papírů či pláten. A je výbornou volbou pro uchování fotografií nebo pokud je chcete vystavit či zarámované pověsit na zeď.

V příštím díle se můžete těšit na podrobné srovnání jednotlivých tiskových technologií.

Radek Mikuláš
PICTOART.cz
výrobce obrazů s vysokým archivním potenciálem