Vánoce jsou za dveřmi a každý z nás přemýšlí, čím udělat radost svým blízkým. Digitální fotografie i video prošly v posledních 15 letech bouřlivým vývojem, mají v životě téměř každého z nás své místo a dnes platí za naprostý fenomén. Koupě fotoaparátu tak může být pro mnohé skvělou volbou na dárek pod stromeček.

Rozvaha a pečlivý výběr je základ

Vše by mělo začít dobrou rozvahou a následným strategickým “prozkoumáním terénu”. Je velmi důležité dobře vědět (nebo odhadnout), koho chceme fotoaparátem obdarovat a jaký má (nebo bude mít) dotyčný(-á) vztah k fotografii. Jiný fotoaparát budete vybírat synovi, jiný manželce a úplně jiný třeba mamince. Dobrý výběr (či odhad) je tím, co stojí mezi krásným překvapením a trpkým zklamáním z nevhodného dárku. Pojďme se tedy podívat z čeho vybírat.

Digitální zrcadlovka Canon EOS 5D Mark IV

DSLR – klasika pro nadšence

Digitální zrcadlovky platí za královskou třídu fotoaparátů. Po technické stránce patří rozhodně mezi to nejlepší, co je ve světě digitální fotografie k mání. Nabídnou nekompromisní výkon, manuální funkce a dost předností, které jinde nenajdete. Sem patří určitě rychlost (ostření, měření, zpracování), optický průhledový hledáček (vidíte reálně to, co fotografujete), flexibilita a univerzálnost použití (výměna objektivu), velký senzor ale také třeba vysoká odolnost a u vybraných modelů též utěsnění proti vlhku a prachu. Na druhou stranu, jde o fotoaparáty velké, těžké a relativně komplikované co do ovládání a nastavení. Digitální zrcadlovky se hodí pro všechny, kteří rádi tvoří, nad věcmi přemýšlí a jsou kreativní. Ti dokáží využít veškerý komfort a možnosti, které DSLR nabízí. Lídry v této oblasti fotoaparátů jsou: Canon, Nikon nebo Pentax.

Bezzrcadlovka Sony A7 III

CSC, mirrorless, bezzrcadlovka

Systémové kompakty s výměnnými objektivy jsou na trhu teprve krátce. Přesto si stačily za těch pár let vydobít celkem slušné renomé. Jak už samotné označení (Compact System Camera) napovídá, jde o fotoaparáty, které nabízí stejný (nebo podobný) výkon, funkce a vlastnosti jako digitální zrcadlovky, ale to vše ve výrazně menším “balení”. Velký senzor, možnost výměny objektivů, manuální funkce. Systémové kompakty mají ještě jedno eso v rukávu – jsou skvěle uzpůsobeny též k natáčení videa. Hodí se tak výborně pro:

1) fotografy, co požadují kvalitu a výkon ale nechtějí digitální zrcadlovkou; 2) fotografy, co ji využijí jako druhý fotoaparát ke své – již stávající digitální zrcadlovce; 3) tzv. kreativní profesionálové a tvůrci obsahu.

Nevýhodou mirrorless systému je menší výdrž akumulátorů a nižší pracovní rychlosti – oproti DLSR. Přední značky v oboru CSC fotoaparátů: Sony, Fujifilm, Olympus a Panasonic.

Vlajková loď Samsungu: Galaxy S9+

Mobilní, “chytré” foto/video

Vývoj digitálních fotoaparátů je ovšem jen slabým odvarem oproti vývoj mobilních technologií. Chytré telefony (smartphony) nabízí v současnosti ultimátní řešení, co se týče fotografie, videa, sociálních sítí a sdílení vůbec. Jde o mnoho-účelová zařízení, která nahrazují fotoaparát, kameru, záznamník, navigaci, digitální televizi, MP3 přehrávače a laptopy. Vtip je v tom, že chytré telefony skvěle fotí (ve vysokém rozlišení) i natáčí videa (ve 4K) a na rozdíl od většiny konvenčních fotoaparátů pro ně není problém veškerá data ihned sdílet, odesílat nebo dokonce i editovat a stříhat. Ovšem i zde najdeme slabiny, těmi jsou především nízký dynamický rozsah a vysoká míra digitálního šumu. Nicméně to nic nemění na faktu, že dnešní mobily už jsou brány naprosto vážně i profesionálními fotografy a kameramany. Největší světoví hráči: Apple, Samsung, Sony, Huawei a Xiaomi.

Akční kamera GOPRO V. generace

Akční, dynamičtí a inovativní

Do čtvrté skupiny řadíme tři typy lidí: a) sportovce a extrémisty (myšleno v dobrém); b) dobrodruhy a cestovatele; c) inovátory a hračičky. Pro všechny tři skupiny je typický originální přístup a to včetně používání netradičního vybavení. Ano, řeč bude o akčních kamerách a dronech – další dva fenomény současnosti.

Akční kamery začínají všude tam, kde klasická digitální zařízení končí. Extrémní podmínky (zima, horko, vysoká nadmořská výška nebo naopak podmořský svět) jsou situace jako stvořené pro akční kamery. Jejich synonymem je značka GoPRO, nicméně na trhu je dnes již mnoho alternativ (Lamax, Niceboy, Evolveo… kde v podstatě všechny vychází z legendární značky.

Drony jsou také spojením práce i zábavy. Spojují nadšení z létání a rozšiřují možnosti fotografie i videa. Stejně jako s akční kamerou, se i s dronem dostanete tam, kam s jiným fotoaparátem ne. Díky dronům se nám otevírají zcela nové možnosti a záběry.

DJI Mavic Pro

Závěrem

Tak co tomu říkáte? Našli jste to své? Netvrdím, že jde o ideální návod, jak vybrat fotoaparát nebo kameru, nicméně věřím, že vás tento článek minimálně nasměroval nebo ještě lépe inspiroval k výběru toho správného dárku. Přeji hodně štěstí, dobré světlo a především pohodové a krásné vánoce.