V minulém díle “vánočního speciálu” jsme se zaměřili na fotografickou techniku. Dnes trochu upgradujeme a řekneme si několik zajímavých tipů na dárky pro fotografy.

Zatímco samotný výběr fotoaparátu je relativně složitým (ale i hodně drahým) procesem, v případě dárků pro fotografy je to o dost jednodušší. Pokud totiž doma máte fotografa, máte spoustu možností, čím ho obdarovat. A je vlastně jedno, jedná-li se o začátečníka, hobby nebo profi fotografa. S následujícím výčtem nešlápnete vedle.

Stabilita vždy a všude

Stativ je neodmyslitelným příslušenstvím každého krajináře. Stejně tak jej však využije i fotograf portrétů, produktů nebo třeba makrofotografie. Bez stativu se neobejdete ani pokud natáčíte video. Máme různé typy stativů: monopody (jedna noha), tri-pody (tři nohy), ateliérové stativy, video stativy, cestovní stativy, mini stativy. Mezi zásadní parametry stativů patří velikost, hmotnost a nosnost. Velice populární jsou v současnosti karbonové stativy (z uhlíkových vláken), nabízející výborný poměr pevnosti, odolnosti a nízké váhy.

Fotografický stativ z uhlíkových vlákem, tzv. tripod (foto: Martin Hájek)

Filtry pro každou situaci

Fotografické filtry jsou také hodně populárním příslušenstvím, které posune vaši tvorbu zase o kus dál. Mezi zajímavé filtry patří určitě následující pětice: UV, polarizační, ND, přechodový a variabilní. První z nich eliminuje ultrafialové spektrum světla, nicméně v digitální éře má již hlavně funkci ochrannou. CPL (polarizační, cirkulární) filtruje polarizované světlo, prokresluje scénu, ztmaví modré nebe, vyčistí barvy. ND filtry (Neutral Density) snižují množství světla procházejícího skrze objektiv. Umožňují prodloužit expoziční časy. Přechodový filtr je variací ND filtrů s tím, že zatmavení neprobíhá celoplošně ale pouze v určité části. Variabilní ND filtry umí měnit efekt (sílu) zatmavení.

Fotografický variabilní ND filtr VFFOTO (foto: Martin Hájek)

Energie

Všechna elektronická zařízení dnes „jedou“ na baterie. Většina fotoaparátů využívá vlastní lithium-iontové články. Nicméně spousta příslušenství (blesky, dálkové ovladače, motorizované hlavy, gripy) získávají energii z “tužkových” AA nebo mini AAA článků. Základním rozdělením jsou alkalické baterie a nabíjecí baterie. Špičkou v oboru jsou tzv. Eneloop (1900 mAh – ty bílé) a Eneloop Pro (2500 mAh – ty černé), které vyrábí Panasonic a Sanyo. Jejich kvalita a výdrž je bezkonkurenční.

Nabíjecí AA baterie (foto: Martin Hájek)

Paměti není nikdy dost

Média pro uchování dat. Sem patří jak paměťové karty tak i externí disky (HDD). Nejpoužívanějšími kartami jsou SD (Secure Digital) a microSD (hlavně do mobilů), některé fotoaparáty (zejména vyšších tříd) ještě mohou používat i CompactFlash / CF karty.

Externí hardisky (HDD) patří také k příslušenství, kterým určitě nezklamete, protože paměti prostě není dost nikdy. Jak u karet, tak i u HDD je podstatná kapacita a rychlost zápisu/čtení.

Mezi prověřené značky karet patří: SanDisk, Kingston, Panasonic, Sony. Spolehlivé externí disky jsou: Western Digital nebo LaCie.

Paměťové karty + čtečka, což je mimochodem také vynikající pomocník každého fotografa (foto: Martin Hájek)

Fotografické vzdělávání

Zajímavým dárkem pro fotografa bude také poukaz na fotografický kurz či workshop. Nabídka je dnes široká a kurzy už dávno nejsou jen o “nalévárně” ale více se zaměřují na zážitek a zábavu. No a dobrou fotografickou publikací také nic nezkazíte.

Co je na papíře, to se počítá   

A nějaký tip na závěr? Tiskněte své fotografie, protože jen fotografie na papíře, je skutečnou fotografií. Oblíbené jsou dnes fotoknihy ale takový velkoformátový fotoobraz (40×60cm, 60×80cm) to je teprve něco. Krásných materiálů je celá řada – od klasických RC fotopapírů (lesk, mat, satén, pearl) přes umělecká média (barytové a akvarelové papíry) až po plátno (canvas).