Organizátoři pražského festivalu současného designu designSUPERMARKET se rozhodli rozjet dlouhodobý kurátorský projekt mapující současný evropský design. Ke spolupráci přizvali kreativní skupinu OKOLO, jejichž jména už zná v oboru designu snad každý. Společný projekt nazvali European Design Stories a pod jeho hlavičkou v létě roku 2015 projeli Evropu skrz naskrz.

Navštívili ateliéry a dílny více jak 25ti proslulých designérů z Rakouska, Švýcarska, Itálie, Slovinska a Německa. Během cest se jim povedlo pořídit množství inspirativních materiálů a poznatků v podobě obsáhlých textů, rozhovorů, fotografií i krátkých filmů.

Jan Kloss, Matěj Činčera a Adam Štěch z OKOLO a Darina Zavadilová z designSUPERMARKETU přibrali do party Tomáše Součka a Jana Rybáka a společně se podívali například do ateliérů Giorgie Zanellato a Daniela Bortotto, Dietmara Steinera, Valentina Vodeva a dalších. Týmu se podařilo vyzpovídat skutečně působivé množství osobností současného evropského designu a architektury, od mladých absolventů proslulých uměleckých škol až po ostřílené a zkušené designéry či slavné firmy.

Nezastavily je přitom ani ostré zatáčky horských silnic ve švýcarských Alpách, ani teplotní rekordy padající to léto v Itálii. Přivezli velké množství materiálů – a my, v galerii Polagraph, máme tu čest představit alespoň část z nich.

Není náhodou, že jeden z členů “výletního týmu” Jan Kloss s sebou vezl Polaroid a zdokumentoval tak celý trip na instantní filmy. Právě díky jeho fotografiím se tak můžete podívat i do zákulisí vzniku celého projektu European Design Stories a na desítkách Polaroidů nasát atmosféru této inspirativní cesty.

Vernisáž se odehraje 3. března v 18 hodin v galerii Polagraph.