U příležitosti vydání knižní monografie„Pavel Mára: Fotografie / Photographs / 1969 –2014“ se v Synagoze na Palmovce v Praze-Libni koná výstava Tváře/Faces fotografa Pavla Máry.

Do 17.10. v prostoru synagogy Pavel Mára představí své nejnovější velkoformátové portréty. Snímky tištěné na textilním podkladu budou volně zavěšeny v prostoru synagogy.

Pavel Mára, absolvent filmové kamery a poté i fotografie na pražské FAMU, na sebe upozornil na přelomu 70. a 80. let cyklem Mechanická zátiší a svým originálním pojetím fotografického obrazu se stal i jedním z průkopníků barevné umělecké fotografie.

Tu ale od začátku vnímal spíše z hlediska výtvarného: „Vždycky jsem záviděl malířům, kteří se ve své tvorbě nemusejí omezovat realitou – i proto jsem k fotografii přistupoval především jako k možnosti se svobodně umělecky vyjádřit. Lákala mě tudíž každá cesta, která fotografii zbavovala nutnosti doslovně zrcadlit reálný svět,“ říká Pavel Mára.

Ten svůj osobitý přístup k fotografování předává už přes dvacet let na Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě, kde jako pedagog vede a inspiruje mnoho talentovaných tvůrců z domova i ze zahraničí.