Práce se studiovým světlem

Zarezervujte si svůj termín:

V tuto chvíli nemáme vyhlášený žádný aktuální termín, v případě zájmu o tento kurz nás kontaktujte.

 

Lektor kurzu: Ing. Vít Mádr

Cena: 1990,- Kč

To, že fotografie je malba světlem provází fotografickou praxi po celou dobu její existence. Bez dobrého a sofistikovaně vyladěného světla neuděláme dobrou fotografii. Jiné světlo bude potřebovat jednoduchá krabička, jiné válcovitý předmět a zcela jinou světelnou techniku použijeme pro fotografování lesklých předmětů. Zrovna tak bude rozdílné svícení při fotografování dětí a jiné při fotografování ředitele firmy. Svícení různých motivů je základním předpokladem prvotřídní fotografie a zároveň vizitkou mnoha profesionálních fotografů. Pojďte i Vy proniknout do tajů malby světlem.

V kurzu se seznámíte s potřebnými rozměry ateliéru, s možnostmi nátěrů stěn, s potřebným základním vybavením. Lektor poradí, jak se zařídit, když nemáme vše tak, jak bychom si představovali.

To, že ještě dobře neovládáte práci se studiovými světly není na závadu. Právě to se take na tomto kurzu naučíte.

Kurz Práce se studiovým světlem vám krok za krokem odhalí všechny oblasti nejen ateliérového, ale i exteriérového svícení. Praktická část je pak věnována ateliérovému svícení, kde si pod vedením zkušeného profesionálního fotografa Víta Mádra sami vyzkoušíte různá řešení světelné atmosféry jak v oblasti produktové, tak i v oblasti portrétní fotografie. Získané znalosti problematiky svícení potom absolventi kurzu mohou uplatnit i v jiných fotografických disciplínách – fotografie aktu, módy, architektury, interiérů, krajinářské fotografie a podobně.

Začátek kurzu je věnován světelné kompozici v produktové fotografii. V teoretickém úvodu se obeznámíme s jednotlivými druhy světel, teplotou chromatičnosti, exponometrií a nutnými předpoklady pro vznik dobré produktové fotografie. Ukážeme si různé světelné scény s několika různými zdroji světla a řekneme si, jak jich docílit. Na řadu přijde i fotografická technika – světla, doplňky a práce s nimi. V praxi si pak vyzkoušíme práci fotografa při základních světelných kompozic od jednoduché krabičky po složitější nasvětlování skleněné lahve.

Odpolední část bude zaměřena na hru se světlem a modelkou. Krátký teoretický úvod bude věnován problematice svícení lidí, povíme si něco o druzích portrétu a jejich svícení a probereme různé fotografické disciplíny v oboru práce s modelem. Pak bude následovat bohatá praxe, tentokrát s profesionální modelkou. Naučíte se, jak jednoduché portrétní fotografie, tak i složitější portrétní scény. Chybět nebudou základní studiové scény: bílá na bile a černá na černé.

Cílem kurzu je naučit se nasvítit a správně exponovat základní fotografické scény. Je kladen důraz zejména na produktovou a portrétní fotografii, ale dozvíte se i o svícení architektury, interiérů, krajiny a dalších námětů. Získáte take znalosti, které můžete zúročit, budete-li si studiová světla teprve kupovat. Po absolvování byste měli být schopni samostatně realizovat běžné světelné kompozice a zbytek záleží už jen na Vašich tvůrčích záměrech.

Kurz je určen začínajícím i pokročilým amatérským fotografům, kteří už nechtějí při snímání postupovat metodou pokus – omyl, ale chtějí poznat zákonitosti práce se světlem a přivést tak své představy do zdařilé podoby. Kurz nevyžaduje znalost exponometrie či práce v ateliéru. Očekávána je schopnost ovládat základní funkce svého fotoaparátu. Kurz je také určet těm fotografům či fotografkám, kteří mají zájem začít pracovat se studiovými světly a  chtěji si ověřit v praxi, k čemu jim bude toto vybavení dobré a získají znalosti, jak jej využívat.

 

 

V čem vám může účast na kurzu pomoci

  • jestliže si pořizujete nový ateliér a potřebujete poradit, jak na to (rozměry, nátěry, výška stropu…)
  • jestliže si nevíte rady, jak s nedokonalým prostorem
  • jestliže se chcete dozvědět, jaké vybavení je opravdu důležité a nechcete utrácet za zbytečnosti
  • jestliže chcete zefektivnit a zkvalitnit vaší práci v ateliéru
  • jestliže se chcete naučit svícení ve fotoateliéru, světelné techniky pro produktovou a portrétní fotografii
  • jestliže se chcete naučit pracovat s odraznými deskami
  • jestliže si chcete vyzkoušet práci se zábleskovými světly, jejich srovnání s denním a žárovkovým svícením